Մերժվել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ երկրորդ միջնորդությունը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Միքայել Մինասյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը:
Հիշեցնենք՝ Միքայել Մինասյանին կալանավորելու որոշումը կայացվել էր մայիսի 6-ին: Մինասյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակում ապօրինի հարստացման, փողերի լվացման եւ հայտարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելու համար: Նա հետախուզման մեջ է եւ մեղադրանքը քաղաքական հետապնդում է որակում:
Հունիսի 6-ին հայտնի դարձավ, որ Միքայել Մինասյանին կալանավորելու որոշումը Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է եւ գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության: Դրանից հետո միջնորդությունը մակագրվել էր Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք նստավայրի դատավոր Վահագն Մելիքյանին: Մամուլում հրապարակումներ էին եղել այն մասին, որ ԱԱԾ-ն դատավորին սպառնացել է՝ պահանջելով կալանավորելու որոշում կայացնել, ինչը, սակայն, հերքել էր թե՛ ԱԱԾ-ն, թե՛ ԲԴԽ-ն:
Հունիսի 8-ին արդեն ՊԵԿ լրատվական ծառայությունը հայտնեց, որ Միքայել Մինասյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը ստացված նոր տվյալների հիման վրա լրացվել է: Խոսքը օֆշորային գործարքների, եկամտի թաքցրած տվյալների մասին է: