Բուհեր չընդունված մի խումբ դիմորդներ բողոքի ցույց են անում ԿԳՄՍ նախարարության մոտ. կան բերման ենթարկվածներ
Բուհեր չընդունված մի շարք դիմորդներ եւ նրանց ծնողները կրկին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության շենքի առաջ են․ նրանք պահանջում են ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպում։
Բողոքի ցույցի մասնակիցների մոտ դուրս եկած նախարարության աշխատակիցը հայտնեց, որ այս պահին նրանց կարող է ընդունել փոխնախարարը, սակայն հավաքվածները հրաժարվեցին՝ ընդգծելով, որ միայն Արայիկ Հարությունյանի հետ են ցանկանում խոսել։ Մասնակիցները կսպասեն մեկ ժամ, այնուհետեւ կանցնեն այլ քայլերի։ Նրանք վանկարկում են՝ «Հանդիպում», «Մենք ուզում ենք սովորել» եւ այլն։
Նշենք, որ երեկ Պահանջատեր դիմորդ շարժման փաստաբանական թիմի ղեկավար Ալեքսանդր Կոչուբաեւն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ Պահանջատեր դիմորդ շարժման անդամներն իրեն հայտնել են, որ գնալու են նախարարի հետ հանդիպման:
«Տեղեկացնում եմ, որ նշված վայրում չի լինելու որեւէ հավաք կամ բողոքի ցույց, հավաքվելու նպատակը բացառապես նախարարի հետ հանդիպելն է: ԿԳՄՍ նախարարին կոչ եմ անում չգնալ իրավիճակը սրելու ճանապարհով և հանդիպել դիմորդների հետ»,- գրել էր նա։
Կոչուբաեւը հավելել էր, որ դիմորդները 16-17 տարեկան են, ինչը նշանակում է, որ նրանց վրա չի տարածվում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգիրքը, քանի որ անչափահասներին պատասխանատվության ենթարկող մարմինը՝ անչափահասների գործերով հանձնաժողովները, առանց իրավահաջորդության լուծարված են: «Սա նշանակում է, որ անչափահասը ոչ մի պարագայում չի ենթարկվելու վարչական պատասխանատվության, հետեւաբար նրանց ձերբակալելը կամ վարչական այլ ռեպրեսիվ գործիքակազմի կիրառումը ոչ իրավաչափ է եւ համապատասխան հատկանիշների առկայության պարագայում կարող է առաջացնել ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված պտասխանատվություն: Հարգելի՛ իրավասուներ, մի վախեցեք երիտասարդության ձայնը լսել, նրանք են մեր ապագան, նրանց պայքարը արդար է, իսկ հաղթանակը՝ անխուսափելի»։
Ավելի ուշ մասնակիցները երթով շարժվել են եւ փակել նախարարության շենքի հարակից փողոցների հատման կետը՝ նստացույց իրականացնելով։ Պահանջատեր դիմորդ շարժման որոշ անդամներ եւ ծնողներից մեկը բերման են ենթարկվել։ Բոլոր բերման ենթարկված անձինք չափահաս են։ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները շուտով վերականգնել են երթեւեկությունը։
Նշենք, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հանրային կապերի համակարգող Վահագն Ալեքսանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում նշել է, որ ակցիային մասնակցում են քաղաքական նպատակներով մարդիկ։
«Այս երիտասարդը եւ իր փսեւդոշարժումը («Հաղթանակած» շարժում) նպատակ ունի Քոչարյանի վարկանիշի ապահովման։ Իմ համեստ կարծիքով՝ միայն այդպիսի նպատակ։ Թույլ մի տվեք, որ ձեր բողոքը/պահանջն օգտագործվի այլ քաղաքական կամ փսեւդոքաղաքական նպատակների համար»,- գրել է նա՝ կից հրապարակելով լուսանկար։
Հիշեցնենք, որ բուհեր չընդունված դիմորդներն ու նրանց ծնողները մի քանի օր է՝ բողոքի ակցիա են իրականացնում։ Պատճառը բուհի ընդունելության նոր կարգն է, որով գերակա է առաջին հայտը։ Որոշ դիմորդներ դուրս են մնացել, քանի որ չեն վաստակել առաջին հայտի համար անհրաժեշտ միավորներ եւ չեն կարողացել ընդունվել մնացած՝ նշված ֆակուլտետներ։