Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը դատարանին խնդրեց թույլատրել իր պաշտպանյալին երկու օրով հատել ՀՀ սահմանը եւ մեկնել իր ծննդավայր՝ Վրաստանի Հանրապետություն։
Միհրան Պողոսյանը հիշեցրեց, որ 2018 թվականին Խաչատուրովի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել գրավը, եւ նա մեկնել է Մոսկվա, որտեղ ազատվելով զբաղեցրած պաշտոնից՝ վերադարձել է Հայաստան նոյեմբերի 4-ին, ինչից հետո երբեւէ ՀՀ-ն չի լքել․ «Հայտնի է, որ Խաչատուրովը ծնվել է Վրաստանի Հանրապետությունում, նրա ծնողները, եղբայրը հուղարկավորված են այնտեղ, իսկ նա 2018 թվականի նոյեմբեր ամսից չի եղել այնտեղ»։
Պաշտպանը ասաց, որ հստակ օր չեն նշում, ընտրելու են դատական նիստերի միջեւ եղած ինչ-որ մի միջակայք, ինչը, ըստ իրենց, պատճառ չի հանդիսանա, որ որեւէ նիստ հանկարծ հետաձգվի․ «Իսկ եթե այդ ընթացքում հրատապ անհրաժեշտություն լինի Խաչատուրովի՝ ՀՀ-ում գտնվելու հետ կապված, մեր հեռաախոսահամարը ակտիվ է լինելու, եւ դա կարող ենք մի քանի ժամում կազմակերպել»։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հետաքրքրվեց պաշտպանից, թե ինքնամեկուսացման ինչ կանոններ են գործում Վրաստանի Հանրապետություն մուտք գործող անձանց նկատմամբ՝ հաշվի առնելով կորոնավիրուսը։
Միհրան Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ օգոստոսի 1-ից այդ սահմանափակումները հանվելու են, ուստի այդ ժամանակ մեկնելու դեպքում Խաչատուրովը չի ենթարկվի ինքնամեկուսացման պահանջի․ «Վստահեցնում ենք, որ եթե այդ կանոնների մեջ փոփոխություն տեղի ունեցավ, եւ ստիպված եղավ ինքնամեկուսացում պահպանել, նախապես կճշտենք եւ չենք մեկնի»,- ասաց պաշտպանը՝ հավելելով․ «Յուրի Խաչատուրովի՝ ՀՀ-ում չգտնվելու պատճառով որեւէ նիստ չի հետաձգվի, դա գիտակցում ենք եւ ժամկետը այնպես կհարմարացնենք, որ ո՛չ նիստերը հետաձգվեն, ո՛չ վերադարձի խնդիր լինի»։
Մեղադրող դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը ասաց, որ մեկնելու համար ներկայացված պատճառաբանությունը հարգելի է համարում, սակայն այս պահին պետական սահմանը հատելուց հետո վերադարձի խոչընդոտի ռիսկերը կանխատեսելի չեն, եւ հնարավոր էլ չէ դա ճշտել։ Միաժամանակ դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը հիշեցրեց, որ այս պահին հայ-վրացական սահմանը քաղաքացիների համար դեռ փակ է։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ ժամանող անձանց համար նախատեսված է 14-օրյա ինքնամեկուսացման պահանջ, եւ նշեց, որ դատարանը տեղեկություն չունի՝ նման պահանջ կա՞ արդյոք Վրաստանում, թե՞ ոչ։ Դատավորն ասաց, որ մի դեպքում պետք է դիտարկել դատարան չներկայանալու ռիսկը, որը կարող է պայմանավորված լինել ոչ միայն վարույթից թաքնվելով, այլեւ օբյեկտիվ պատռճառներով, մյուս կողմից՝ մեկնման անհրաժեշտության հիմքը, որը պետք է լինի այնքան ծանրակշիռ, որ կգերակշռի դատարան չներկայանալու ռիսկին․ «Տվյալ դեպքում փաստարկումը, որ դրված է դիմումի հիմքում, այնքան հրատապ չէ, եւ դատարանն արձանագրում է ակնհայտ հանգամանքներ, որ կարող են խոչընդոտել դատական նիստերին, ուստի դատական նիստը կարող է հետաձգվել առնվազն մեկ ամսով»։
Սա հաշվի առնելով՝ Աննա Դանիբեկյանը մերժեց պաշտպանի դիմումը՝ ասելով, որ այս պահին նպատակահարմար չի գտնում Խաչատուրովին թույլատրել լքել ՀՀ-ն։ Դատավորը միաժամանակ տեղեկացրեց, որ պաշտպանը զրկված չէ այն հետագայում կրկին ներկայացնելու հնարավորությունից։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումԱնառարկելի արձանագրում. ՀՀ ընդդիմությունը «Ալիևի միջոցով» վաստակում է իր «հանապազօրյա հացը»