Ազգային ժողովում այժմ ընթանում է հանդիպում բուհերի ընդունելության քննության արդյունքում դուրս մնացած դիմորդների, նրանց ծնողների եւ ԱԺ պատգամավորների մասնակցությամբ։
Քննարկումը տեղի է ունենում «Պահանջատեր դիմորդ» նախաձեռնության անդամների առաջարկով (շարժումը ստեղծվել է օրերս, նրանք բողոքում են ընդունելության նոր կարգից):
Ինչպես ավելի վաղ իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել էր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանը, հանդիպմանը քննարկվելու են «Պահանջատեր դիմորդ» նախաձեռնության անդամների կողմից ներկայացվելիք առաջարկները եւ հետագա հնարավոր քայլերը։
«Այս հարցը պետք է ունենա օբյեկտիվ, արդար եւ պահանջատեր դիմորդների համար ընդունելի լուծում, քանի որ հենց այս տարի թագավարակով պայմանավորված, ինչպես նաև նախարարության կայացրած` բազմակողմանի չհաշվարկված որոշումների արդյունքում տուժել են հենց այս երեխաները, այդ իսկ պատճառով լիազոր մարմնի կողմից կայացվելիք հետագա որոշումները պետք է բխեն հենց այս դիմորդների շահերից եւ հօգուտ նրանց՝ հաշվի առնելով մի քանի պարզ սխալ, որ արվել է նախարարության կողմից։ Գիտելիքը երբեք չպետք է ստորադասել»,- գրել է Կոստանյանը։
Նշենք նաեւ, որ «Պահանջատեր դիմորդ» երիտասարդական շարժման փաստաբանական թիմն այսօր պատրաստվում է 2 հայցադիմում ներկայացնել դատարան։ Փաստաբանական թիմի ղեկավար Ալեքսանդր Կոչուբաեւն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է, որ 1-ին հայցադիմումով ՀՀ վարչական դատարանի առջեւ բարձրացվում է ընդունելիության կարգի անվավերության հարցը (դա հիմնավորվում է այն հանգամանքով, որ ցածր իրավաբանական ուժ ունեցող ակտը՝ ընդունելության քննությունների կարգը հաստատելու մասին որոշումը գերադասվել է առավել բարձր իրավաբանական ուժ ունեցող ակտերին: Մասնավորապես Կրթության մասին օրենքին, որում փոփոխությունները կատարվել են որոշումն ընդունելուց հետո):
2-րդ հայցով պահանջ է դրված անհատական մակարդակում, լիազորագիր տված բոլոր դիմորդների նկատմամբ կարգի կիրառումը ճանաչել անվավեր:
Նա նաեւ շարժման մասնակիցներին ժամը 13:30-ին հրավիրել է ՀՀ վարչական դատարանի բակ՝ հայցը մուտքագրելուց հետո մանրամասները քննարկելու համար։
«Սիրելի՛ դիմորդներ, ձեր պայքարն անկասելի է, ձեր հաղթանակը՝ անխուսափելի, դուք հաղթող եք, դուք արդեն հաղթել եք»,- գրել է Կոչուբաեւը։
Հիշեցնենք, որ արդեն քանի օր է՝ շարունակվում են անցկացվել բողոքներ՝ ընդունելության նոր կարգի հետ կապված, որով գերակա է առաջին հայտը, եւ մի շարք դիմորդներ չեն ընդունվել բուհ՝ հավաքելով համեմատաբար բարձր միավորներ։