Նորարարական Դրամաշնորհների ավարտին ստացվել է 141 հայտ, որոնցից 117-ը գնահատման փուլում են. Արշակյան
Պետական աջակցության 17-րդ միջոցառման շրջանակներում հայտարարվել են դրամաշնորհային 3 մրցույթներ՝ համապատասխանաբար 330 մլն, 460 մլն եւ 90 մլն մրցութային բյուջեներով: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Մանրամասնելով միջոցառումը՝ նախարարն ասաց, որ Նորարարական Դրամաշնորհների (մինչեւ 10 մլն դրամի չափով յուրաքանչյուր հաղթող նախագծի համար), ավարտին ստացվել է 141 հայտ, որոնցից գնահատման փուլում է 117-ը, անվավեր է ճանաչվել 24-ը: Առաջին փուլի արդյունքում հաղթող են ճանաչվել 35 ընկերություններ, իսկ երկրորդ՝ ներկայացման (փիչինգի) փուլի արդյունքները ամփոփման փուլում են: Ծրագրի բյուջեն 330 մլն դրամ է:
Կայացած Ընկերությունների Դրամաշնորհների (մինչեւ 20 մլն դրամի չափով յուրաքանչյուր հաղթող նախագծի համար), ավարտին ստացվել է 148 հայտ, որոնցից գնահատման փուլում են 143-ը, անվավեր է ճանաչվել 5 հայտ: Առաջին փուլի արդյունքում հաղթող են ճանաչվել 46 ընկերություններ, իսկ երկրորդ՝ ներկայացման (փիչինգի) փուլն այս պահին ընթացքի մեջ է, եւ արդյունքների մասին լրացուցիչ տեղեկատվություն կտարածվի: Ծրագրի բյուջեն 460 մլն դրամ է:
Համաֆինանսավորման Դրամաշնորհների (100%-ի չափով համաֆինանսավորում, բայց ոչ ավելի, քան 30 մլն դրամ մինչեւ յուրաքանչյուր հաղթող նախագծի համար), հայտերն ընդունվում են մինչեւ դեկտեմբերի 1-ը, այս պահին ստացվել է 4 հայտ: Ծրագրի բյուջեն 90 մլն դրամ է:
Խոսելով թոքերի արհեստական շնչառական սարքերի նախագծման դրամաշնորհի մասին՝ Արշակյանը հիշեցրեց, որ ԲՏԱ նախարարության նախաձեռնությամբ եւ ՀՀ Կառավարության որոշմամբ դրամաշնորհ տրամադրվեց «Ինժեներական ասոցիացիա» ՀԿ-ին՝ կազմակերպելու եւ իրականացնելու ԹԱՇՍ Նախագծման մրցույթ՝ տրամադրելով 90 մլն ՀՀ դրամ:
«Սահմանված ժամկետներում «Ինժեներական Ասոցիացիան» հայտարարեց եւ կազմակերպեց մրցույթ՝ ստեղծելով հատուկ մասնագիտական հանձնաժողով, ուր ընդգրկված էին ներկայացուցիչներ առողջապահության եւ ԲՏԱ նախարարությունից, գիտահետազոտական ինստիտուտներից եւ ինժեներական ընկերություններից:
Մրցույթի արդյունքում հաղթող է ճանաչվել YEA Engineering ընկերությունը, որը ներկայացրել էր ԹԱՇՍ նախագծման, մակետային նախատիպի մշակման, մակետի լաբորատոր փորձարկման, համակարգի նախագծման, 5 օրինակ ինժեներական նմուշի մշակման, կոնստրուկտորական փաստաթղթերի ձեւավորման ամբողջական փաթեթ»,- ներկայացրեց նախարարը:
Նախագծային աշխատանքները այժմ զուգահեռաբար ընթանում են 3 ուղղությամբ՝
1. Ավարտվում են մակետային նախատիպի մշակման աշխատանքները, որում փորձարկվում են ԹԱՇ սարքի հիմնական պնեվմատիկ եւ էլեկտորնային հանգույցները։ Էլեկտրոնային երկու տպասալերը եւ պնեւմատիկ կոնտուրը աշխատում են ինչպես պլանավորված է, եւ այժմ իրականացվում են ծրագրային ապահովման եւ սարքային ապահովման ինտեգրման աշխատանքները։ Աշխատանքները ընթանում են՝ ըստ պլան-գրաֆիկի, եւ մակետային նախատիպի մշակումը կավարտվի սեպտեմբերի 3-ին։
2. Ինժեներական թիմը զուգահեռաբար իրականացնում է մակետային նախատիպի հիմնական ֆունկցիոնալության վրա հիմնված նախագծային աշխատանքներ․ իրականացվում է համակարգի նախագծում (System design), եւ ձեւավորվում են այդ համակարգերի նկատմամբ ինտերֆեյսերի պահանջները: Ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում ծրագրային ապահովման եւ մեխանիկական հանգույցների նախագծման ուղղություններով։ Այս փուլը պետք է ավարտվի հոկտեմբերի 16-ին։
3․ Երրորդ ուղղությունը, որով աշխատում է ինժեներական թիմը, վերջնական համակարգի նկատմամբ տեխնիկական պահանջների ձեւավորման գործընթացն է: Առաջիկայում ակնկալվում է պատվիրված թոքերի սիմուլյատորի ժամանումը, որը պետք է օգտագործվի մակետային նախատիպի եւ նախատիպի փորձարկման համար։