• օգտվել ինքնաշեն կամ անսարք վիճակում գտնվող գազասարքերից,
• գազասարքերի միացումները ծխատար ուղիներին իրականացնել փայլաթիթեղյա ծալքավոր խողովակներով,
• կատարել թիթեղյա ծխատար խողովակների ինքնակամ ձեւափոխություններ, տրամագծերի նեղացումներ և դրանցում ստեղծել արհեստական դիմադրություններ,
• օգտվել գազասարքերից հետադարձ քարշի կամ քարշի բացակայության դեպքում, քանի որ այդ ժամանակ գազի թերայրման արդյունքում առաջանում է շմոլ (CO) գազ: Շինությունում շմոլ (CO) գազի 4-0.5% առկայության դեպքում 10-15 րոպեի ընթացքում մարդը մահացու թունավորվում է:
Անվտանգության ապահովման նպատակով «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն խստիվ արգելում է էլեկտրական սնուցումից անջատել բնակարաններում տեղադրված գազասպառման անվտանգության ազդանշանային սարքերը:
Անկախ այն պատճառներից, որոնք հանգեցրել են ազդանշանի առաջացմանը եւ գազամատակարարման վթարային դադարեցմանը, պետք է անմիջապես դիմել գազի վթարային ծառայություն (1-04 հեռախոսահամարով): Մինչեւ վթարային իրավիճակի առաջացման պատճառի վերացումը խստիվ արգելվում է ինքնակամ վերականգնել բնակարանի գազամատակարարումը: