Շաբաթներ անց ՀՀ հանրակրթական հաստատություններում կմեկնարկեն դասերը: Դպրոցականների ծնողներին մտահոգող հարցերից մեկը նաեւ երկարօրյա դասընթացներն են:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը հրապարակել է ուսումնական գործընթացի կազմակերպման ուղեցույցը, ըստ որի՝ համավարակով պայմանավորված՝ կարգելվեն երկարօրյա ծառայությունները:
Մի շարք ծնողների մտահոգում է՝ ինչպես են կազմակերպելու իրենց հետագա աշխատանքը, երբ երեխաները չեն մասնակցելու երկարօրյա դասընթացներին եւ ավելի վաղ են ավարտելու դասերը:
Օրեր առաջ լրագրողների հետ զրույցում այս թեմային անդրադարձել էր ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը: Նա ասել էր, որ հասկանում է, թե աշխատող ծնողների համար սա ինչ հավելյալ խնդիրներ կարող է առաջացնել, սակայն որոշումները կայացվում են համաճարակային ընդհանուր իրավիճակից ելնելով եւ այդ որոշումները կարող են փոխվել, եթե փոխվի համաճարակային վիճակը։
«Երկարօրյա ծառայությունների վերսկսումը կախված է նրանից, թե ինչպիսի զարգացումներ կունենանք այն փուլից հետո, երբ դպրոցների աշխատանքը սկսվի, եւ մենք կկարողանանք դիտարկել, թե ինչ ազդեցություն է դա ունենում վարակի տարածման վրա, կկարողանանք երկրորդ փուլում քննարկել հետագա կանոնների փոփոխության հարցը»,- նշել էր Անդրեասյանը:
Այս իրավիճակում հարցի լուծման ի՞նչ տարբերակներ են քննարկվում, փորձեցինք պարզել աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունից: Լրատվական ծառայությունից ի պատասխան՝ նշեցին, որ առայժմ այս թեմայի վերաբերյալ քննարկումներ չկան:
ԱՍՀՆ-ից հիշեցրին, որ աշխատանքային օրենսգրքում հարցի հետ կապված որոշակի փոփոխություններ են կատարվել: Ըստ այդմ՝ ուսումնական (այդ թվում` նախադպրոցական) հաստատությունների համար նախատեսված արձակուրդների չպլանավորված տեղափոխման կամ չպլանավորված տրամադրման ժամանակահատվածում մինչեւ տասներկու տարեկան երեխայի խնամքը կազմակերպելու նպատակով ոչ լրիվ աշխատանքային օրով աշխատանքի ներկայանալու դեպքում աշխատողի աշխատավարձն ամբողջությամբ պահպանվում է, եթե աշխատանքային օրվա ընթացքում աշխատողը բացակայել է մինչեւ երկու ժամ: Սույն մասում նշված դեպքերում աշխատանքային օրվա ընթացքում երկու ժամից ավելի բացակայելու, ինչպես նաեւ ամբողջ աշխատանքային օրն աշխատանքի չներկայանալու դեպքում աշխատանքը վարձատրվում է առնվազն փաստացի աշխատած ժամանակին կամ կատարված փաստացի աշխատանքին համապատասխան: