Ամենակարեւոր արձանագրումը`այսօր Ստեփանակերտն առաջին անգամ շատ խոշոր հրթիռային միջոցներից հարվածներ է ստացել: Նախքան դա`կրկին Ստեփանակերտը որոշակի հարվածներ ստացել է, բայց դրանք այս տրամաչափի չեն եղել:
Այս մասին քիչ առաջ տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
Նրա համոզմամբ`անզեն աչքով էլ հասկանալի է, որ Ադրբեջանը, նախնական տվյալներով, 4 հրթիռ է արձակել Ստեփանակերտի ուղղությամբ, ինչի հետեւանքով տուժել են քաղաքացիական բնակչություն եւ օբյեկտներ:
Նրա փոխանցմամբ`Ստեփանակերտում գտնվող ԱՀ-ի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության շենքն է լրջորեն վնասվել: «Ակնհայտ է, որ դա դիտավորյալ եւ թիրախավորված է եղել`հաշվի առնելով հրթիռի դիպուկության աստիճանը: Այստեղ շատ կարեւոր է ընդգծել, որ Ադրբեջանը նպատակային թիրախավորել է մարդասիրական գործառույթ իրականացնող մարմին»,- ասաց ՄԻՊ-ը: Սրա հետեւանքով կա 7 վիրավոր`բնակության եւ ծառայության աշխատակիցների շրջանում: Վերջիններս, Բեգլարյանի փոխանցմամբ, ծառայողներ չեն, այլ կատարում են մարդասիրական գործառույթ: Վիրավորներից մի քանիսը բավականին ծանր վիճակում են գտնվում:
Բեգլարյանը շեշտեց, որ նմանատիպ քայլը միջազգային մարդասիրական նորմերի կոպտագույն խախտում է, եւ համարվում է պատերազմական հանցագործություն: Նրա պնդմամբ`սա պետք է արժանանա միջազգային կոպիտ անդրադարձին, հակառակ դեպքում, ինչպես միշտ, Ադրբեջանն իրեն ավելի ազատ կզգա:
Հրթիռներից մնացածը դիպել են Ստեփանակերտի այլ հատվածների ուղղությամբ, որոնց հետեւանքով, ըստ նախնական տվյալների, կա առնվազն 4 վիրավոր, եւ զոհ: «Բայց այս մասով վաղը առավոտյան ավելի մանրամասն կհայտնենք»,- ասաց ՄԻՊ-ը:
2 բնակելի շենք է շատ լուրջ կերպով վնասվել, եւ բարեբախտաբար, Բեգլարյանի խոսքով, շատքիչ բնակիչներ են այնտեղ եղել:
ՄԻՊ-ն անդրադարձավ նաեւ Մարտակերտում լրագրողների ավտոբուսի թիրախավորման դեպքին: Դրա հետեւանքով արձանագրվել է որոշակի նյութական վնաս, բարեբախտաբար որեւէ անձ, սակայն, չի տուժել: Որոշակի միջազգային արձագանք սրա վերաբերյալ եղել է, սակայն, ՄԻՊ-ի համոզմամբ, այն բավարար չէ: «Նույնիսկ անկեղծորեն կասկած ունեմ, որ Ադրբեջանի կողմից լրագրողների ուղիղ թիրախավորումը նպատակ ունի լրագրողներին դուրս մղել պատերազմական գործողությունների հատվածից, որպեսզի լրագրողները, հատկապես`միջազգային, չկարողանան օբյեկտիվ կերպով ներկայացնել իրավիճակը»,- նշեց Բեգլարյանը:
Նա շեշտեց, որ, բացի այս դրվագներից, օրվա ընթացքում նաեւ մի շարք այլ բնակավայրեր եւսթիրախավորվել են, սակայն վնասներ առկա չեն: Նրա փոխանցմամբ`իրենց փաստահավաք խումբը արձանգրել է, որ Մարտունի քաղաքը կրկին թիրախավորվել է ծանր հրետանու կողմից: