Այս կռվում խոսքը բացառապես ապրելու իրավունքի մասին է․ Տաթեւիկ Հայրապետյան
Այս ժամերին, երբ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը այցով գտնվում է Բաքվում, այնտեղից հետեւեց հայտարարություն, թե Ադրբեջանը շարունակում է լայնածավալ ռազմական գործողությունները Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ:
Այս մասին ԱԺ-ում հայտարարությունների ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթեւիկ Հայրապետյանը։
Ըստ նրա՝ սա փաստում է, որ պաշտոնական Անկարան հրահրում է Բաքվին գնալ ռազմական գործողությունների շարունակությանը։ Պատգամավորը նաեւ փոխանցեց, որ Չավուշօղլուն փաստացի ասել է, որ հրադադարը որեւէ իմաստ եւ նշանակություն չունի։
Այն, որ ադրբեջանական բանակը եւ անձամբ Իլհամ Ալիեւը խնդրելու են հրադադար հայկական կողմերից, Հայրապետյանի պնդմամբ, քննարկումներից դուրս է։ Քննարկումներից դուրս է նաեւ այն փաստը, որ մենք այսօր կռվում ենք մշտապես պարտված եւ պարտվող ադրբեջանական բանակի դեմ։
«Այդուհանդերձ, համաշխարհային հանրությունը եւս մեկ անգամ համոզվում է՝ այս կռվում խոսքը բացառապես ապրելու իրավունքի մասին է, խոսքը էքզիստեցիալ անվտանգության մասին է եւ ահաբեկիչների դեմ մղվող պայքարի մասին է, որը հստակ աջակցություն է ստանում Թուրքիայի կողմից»,- ասաց Հայրապետյանը՝ վստահեցնելով նաեւ, որ իրենք շարունակելու են ցույց տալ աշխարհին, թե ինչ է կատարվում այսօր Հարավային Կովկասում եւ ինչ ապակայունացնող դեր է խաղում այդ հարցում Թուրքիան։ Հայրապետյանի պնդմամբ՝ Թուրքիան պետք է բացառվի տարածաշրջանում Արցախի հարցում որեւէ դերակատարում ունենալու իրավունքից, եւ միայն դրանով հնարավոր կլինի ապահովել տարածաշրջանային՝ առանց այն էլ փխրուն կայունությունը։