Ստեփանակերտում այս պահի դրությամբ կա մոտ 670 չպայթած զենք-զինամթերքի հայտնաբերում:
Այս մասին Արցախի տեղեկատվական շտաբում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց ԱՀ ԱԻՊԾ փրկարար ուժերի վարչության ԱԱՀՍ հրամանատար փ/ծ փոխգնդապետ Մեխակ Արզումանյանը։
Նա նաեւ ասաց, որ այս պահի դրությամբ քաղաքացիական բնակչության շրջանում գրանցվել է 25 զոհ, եւ 100-ից ավելի վիրավոր։ Վնասվել են նաեւ 5800-ից ավելի բնակելի, հասարակական եւ մշակութային նշանակության կառույցներ։ «Այս պահին ծառայության հիմնական գործառույթներն ուղղված են ոչ պայթած զինամթերքի հայտնաբերմանն ու ոչնչացմանը»,- ասաց Արզումանյանը:
Արցախի ԱԻՆ ներկայացուցիչ Սասուն Սարուխանյանն իր հերթին հավելեց, որ սեպտեմբերի 27-ից սկսած փրկարարները նաեւ ապաստարաններում գնվող բնակչությանը ապահովում են սննդով, դեղորայքով եւ անհրաժեշտ այլ պարագաներով։ «Մենք աշխատում ենք՝ անտեսելով տագնապի ազդանշանները, ռմբակոծությունը։ Աշխատանքներն իրականացվում են նաեւ ռմբակոծության տակ»,- ասաց ԱԻՆ ներկայացուցիչը։
Նա նաեւ վստահեցրեց, որ ԱԻՆ աշխատակիցները պատերազմական եւ խաղաղ ժամանակահատվածում միշտ եղել են բնակչության կողքին եւ պատաստ են նույնիսկ իրենց կյանքի գնով օգնություն ցույց տալ յուրաքանչյուրին։