Մարդկանց ոչ թե պարգեւավճարների տոկոսային աճն է հետաքրքրում, այլ այս պատերազմական վիճակում այս ավանդույթը շարունակելը։ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2021 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը։
«Պարոն Ջանջուղազյան, մանավանդ նշեցիք, որ բյուջեն կազմվել է մինչեւ պատերազմը սկսելը, իսկ պատերազմը շատ տեղեր ճշգրտումներ է մտցրել: Մենք՝ «Իմ քայլը» խմբակցությամբ, քննարկման առարկա ենք դարձնելու թե՛ պարգեւավճարները, թե՛ դրանց չափերը»,- ասաց Թունյանը։
Նա ընդգծեց՝ հատկապես մարդկանց մոտ հարցեր է առաջացնում այն հանգամանքը, որ, չնայած նշվում է, որ 30 տոկոս է պարգեւավճարի չափը, բայց կան պաշտոնյաներ, որոնք ստանում են 100 կամ 120 տոկոս։
«Ես հասկանում եմ, որ եթե Հայաստանում միջին կարգի բանկի վարչության պետը ստանում է 1 մլն դրամի կարգի աշխատավարձ, աննորմալ կլինի, եթե ֆինանսների կամ էկոնոմիկայի նախարարը դրանից 2-3 անգամ քիչ ստանա։ Դա ուղղակի անբացատրելի բան կլինի, եւ չի կարող այդ համակարգը նման կերպ աշխատել։ Բայց ավելի կողմ ենք, որ այդ խնդիրը համակարգային լուծվի։ Էլի եմ կրկնում՝ պատերազմական իրավիճակում, եթե եկող տարի գոտիները «ձգելու» ժամանակն է, ապա պետք է առաջին հերթին մենք մեր գոտիները ձգենք»,- ասաց Թունյանը։
Նշենք, որ երեկ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը հայտարարեց, որ 2021 թվականի պետական բյուջեով պարգեւատրումների համար նախատեսված է 18 միլիարդ 825 միլիոն դրամ՝ չհաշված քաղծառայողների համար նախատեսվածը։ Նա հավելեց, որ այս ցուցանիշը 21 եւ ավելի տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշին։ Այս հարցի առնչությամբ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանն այսօր մանրամասներ հայտնեց՝ նշելով, որ իրականում խոսքը 2.8 տոկոսի մասին է։