«Առողջապահության համակարգը, գերլարված եւ գերմոբիլիզացված վիճակում աշխատելով, ռազմական գործողություններից տուժած քաղաքացիների, զինծառայողների մասով որեւէ թերացում չունի։ Չկա գեթ մեկ զինծառայող կամ քաղաքացիական անձ, որը ռազմական գործողություների հետեւանքով ունեցել է վիրավորում կամ այլ վնասվածք եւ չի ստացել պատշաճ բուժօգնություն»։
Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ ավելացնելով, որ ունենք հավելյալ ռեզերվներ այլ զարգացումների դեպքում։
Իրավիճակը նույնը չէ կորոնավիրուսով վարակվածների պարագայում։
Նախարարն ընդգծել է, որ համակարգն ունի սահմանափակ ռեսուրսներ։ Այսօր իրենց խնդիրն է ծանր եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող անձանց հոսպիտալացնել, բժշկական օգնություն տրամադրել, իսկ թեթեւ եւ թեթեւից մի քիչ ծանր գտնվողներին փորձել բուժել տանը։
«Այսօր առավոտյան՝ ժամը 09։00-ի դրությամբ, ունենք 861 քաղաքացի, որոնք սպասում են իրենց հերթին՝ ստանալու COVID-19-ով ցուցված բուժօգնություն։ Նրանց մի մասը գտնվում է այլ բուժկենտրոններում եւ սպասում տեղափոխման։ Մեծ մասը գտնվում է տանը»,- նշել է նախարարը։
Նշված մարդկանցից 113-ի մոտ արյան մեջ թթվածնի պարունակությունը ցածր է 80-ից, ինչը ծայրահեղ ծանր իրավիճակ է։ 271-ի վիճակը ծանր է։
«Անել այլ բան, քան մենք հիմա անում ենք, չեմ պատկերացնում: Լավագույն դեպքում կարող ենք նոր միջոցառում անել, որ թվերը զսպվեն, որը հիմա, ինչպես ասացի, չեմ պատկերացնում»,- նշել է նախարարը։
Նոր միջոցառում ասելով՝ նա նկատի ուներ լոքդաունը, սահմանափակումները։