Մխիթարյանն այս անգամ չի միանա հավաքականին. «Ռոմայի» ֆուտբոլիստները պետք է ինքնամեկուսանան ակումբի բազայում
Հայաստանի ազգային հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը չի կարող միանալ Հայաստանի ազգային հավաքականին՝ առաջիկա հանդիպումներին մասնակցելու համար: Պատճառը կորոնավիրուսն է, հաղորդում է ՀՖՖ պաշտոնական կայքը:
Նոյեմբերի 6-ին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան պաշտոնական գրություն էր ստացել «Ռոմա» ֆուտբոլային ակումբից, որում հաշվի առնելով թիմի ֆուտբոլիստներից մեկի կորոնավիրուսի թեստի դրական պատասխանը՝ խորհուրդ էր տրվում Հենրիխ Մխիթարյանին ազատել Հայաստանի ազգային հավաքականին միանալու պարտավորությունից:
Նոյեմբերի 7-ին «Ռոմա» ֆուտբոլային ակումբից ՀՖՖ է ուղարկվել Հռոմի շրջանային առողջապահական համակարգի կողմից գրված ևս մեկ նամակ, որում հղում տալով Իտալիայում ընդունված առողջապահական նոր օրենքին՝ նշվում է, որ «Ռոմայում» ընդգրկված ֆուտբոլիստները չեն կարող մասնակցել ՈՒԵՖԱ-ի հովանու ներքո անցկացվող սպորտային որևէ միջոցառման մինչև կարանտինի ժամանակահատվածի ավարտը: Ֆուտբոլիստները պետք է ինքնամեկուսանան ակումբի բազայում և չեն կարող լքել Իտալիայի սահմանները, հետևաբար՝ նաև միանալ իրենց երկրների հավաքականներին:
Նշված օրենքը վերաբերում է ոչ միայն «Ռոմային», այլև, օրինակ, «Միլանին», Ինտերին, «Ֆիորենտինային», «Ջենոային» այսինքն՝ բոլոր այն ակումբներին, որոնք ներկայացնում են Իտալիայում կորոնավիրուսի օջախի առավել մեծ տարածում ունեցող շրջանները:
ՀՖՖ մամուլի ծառայության հավաստմամբ՝ Հենրիխ Մխիթարյանը պատրաստ էր և մեծ ցանկություն ուներ միանալ Հայաստանի ազգային հավաքականին՝ հաշվի առնելով առաջիկա երկու հանդիպումների կարևորությունը մեր թիմի համար: Ինպես Հենրիխ Մխիթարյանը, այնպես էլ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան մի քանի օր շարունակ բանակցել են «Ռոմայի» հետ՝ փորձելով բացառության կարգով ապահովել մեր ավագի ժամանումը Հայաստան, սակայն ակումբից ևս մեկ անգամ հաստատել են, որ հարցի դրական հանգուցալուծումը կախված չէ իրենցից:
Այսպիսով՝ Հենրիխ Մխիթարյանը չի կարողանա ժամանել Հայաստան և մասնակցել հավաքականի առաջիկա հանդիպումներին:
Ավելացնենք, որ «Ռոմայում» շարունակվում են ի հայտ գալ կորոնավիրուսի նոր դեպքեր: Երեկ Ֆեդերիկո Ֆասիոյին, Դավիդե Սանտոնին և Էդին Ջեկոյին միացել է պաշտպան Մարաշ Կումբուլան: Կիրակի օրը կայացած «Ջենոայի» հետ խաղի ժամանակ, որտեղ Մխիթարյանը հեթ-տրիկի հեղինակ դարձավ, Կուբուլան եղել է պահեստայինների թվում:
Միևնույն ժամանակ, ՀՖՖ պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ ևս երեք ֆուտբոլիստ չի կարողանա միանալ հավաքականին կորոնավիրուսի պատճառով: Նրանք են՝ «Ուրարտուի» դարպասպաահներ Անատոլի Այվազովն ու Արսեն Բեգլարյանը, «Փյունիկի» պաշտպան Ռոբերտ Հակոբյանը: Հավաքականին են միացել «Գանձասար-Կապանի» դարպասապահ Գրիգոր Մելիքսեթյանը և «Արարատ-Արմենիայի» դարպասապահ Վարդան Շահատունին:
Մյուս ֆուտբոլիստները, բացառությամբ Կիպրոսում հանդես եկող Հովհաննես Համբարձումյանի և Գևորգ Ղազարյանի, արդեն միացել են ազգային ընտրանուն: Համբարձումյանն ու Ղազարյանը հավաքականին կմիանան նոյեմբերի 11-ի երեկոյան:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ազգային հավաքականը նոյեմբերին կանցկացնի 2 հանդիպում: Նոյեմբերի 15-ին՝ ժամը 21:00-ին (Երևանի ժամանակով), Թբիլիսիի «Դինամո» մարզադաշտում կկայանա ՈՒԵՖԱ Ազգերի լիգայի C լիգայի երկրորդ խմբի 5-րդ տուրի Վրաստան - Հայաստան հանդիպումը, իսկ նոյեմբերի 18-ին՝ ժամը 21:00-ին (Երևանի ժամանակով), Կիպրոսի մայրաքաղաք Նիկոսիայի GSP մարզադաշտում՝ վերջին տուրի Հայաստան - Հյուսիսային Մակեդոնիա հանդիպումը: