Գերության մեջ գտնվող զինծառայողների ընտանիքները կշարունակեն գումար ստանալ․ ԱԺ-ն ընդունեց նախագիծը
Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանի ներկայացրած «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը։
Նախագծի հիմնական զեկուցող Մխիթար Հայրապետյանը այն ներկայացնելիս նշեց, որ գործող օրենսդրության մեջ բացակայում են այն հիմքերը, ըստ որի՝ զինվորական ծառայողը գերության մեջ հայտնվելու դեպքում հնարավորություն կունենա պահպանել պաշտոնային դրույքաչափը։ «Նախագծի հիմնական նպատակն է, որ պայմանագրային զինծառայողները, պահեստազորի զինվորականները, մոբ ռեսուրսը, մարտական գործողությունների և առհասարակ զինվորական ծառայության ընթացքում գերեվարության մեջ հայտնվելու դեպքում, երբ այդ գերերվարության մեջ հայտնվելը հետևանք կամ պատճառ չէ ոչ իրավաչափ գործողությունների, այսինքն՝ ապացուցվում է, որ մարտական գործողությունների ընթացքում հայտնվել է գերության մեջ, ոչ թե ինքնակամ լքել է դիրքերը կամ զորամասը, ապա այսուհետեւ իրենց ընտանիքները սույն օրենսդրական նախաձեռնությամբ գերեվարության մեջ գտնվելու ողջ ընթացքում կշարունակեն ստանալ այն գումարները, որոնք ստանում էին ողջ ընթացքում»։
Պատգամավորի խոսքով՝ օրենսդրական բացի հետևանքով գերության մեջ գտնվող ընտանիքների համար առաջանում է կենսագոյության լրջագույն խնդիր։ «Ըստ մեզ՝ գործող օրենսդրությունը, այն է՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի հենց այս հոդվածը չի համապատասխանում զինվորական ծառայողի իրավական և սոցիալական երաշխիքների պահպանմանը միտված և պահպանմանը ուղղված պետական քաղաքականությանը, հետևաբար օրենսդրական սույն նախաձեռնության նպատակն է պահպանել պաշտոնական դրույքաչափը այն զինծառայողների համար, որոնք գտնվում են գերեվարության մեջ»։