Կրկնակի անպատասխանատու կլիներ իշխանությունը թողնել՝ հաշվի առնելով այն խնդիրների քանակը, որ ունենք․ Նազելի Բաղդասարյան
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ գերիների, անհետ կորածների հետ կապված հարցերին։
«Կառավարության գործընկերների հետ առաջին օրը՝ վարչապետի գլխավորությամբ, նախօրեին՝ փոխվարչապետի գլխավորությամբ, գերատեսչական տարբեր ներկայացուցիչների հետ անհետ կորածների և գերիների հարցով ենք զբաղվում։ Կարող եմ վստահեցնել, որ մինչև ուշ գիշեր այս հարցերով աշխատել ենք։ Որոշակի խնդիրներ և խոչընդոտներ կան, որովհետև, այո, մենք հասանելիություն չունենք այն վայրեր, որտեղ գտնվում են մեր տղաների աճյունները, և սա է խնդիրը, որ պետք է ռուս խաղաղապահների միջամտությունը: Այսօր իմ գործընկներների մի մասը հանդիպել է Կարմիր խաչի մեր գործընկերների հետ՝ հասկանալու համար, թե ինչպիսի մոտեցումներ և գործընթացներ ունենք»։
Նազելի Բաղդասարյանը տեղեկացրեց նաև, որ նախօրեին որոշ դիերի փոխանակում է եղել։ «ՊՆ-ում գործող անհետ կորածների և գերեվարվածների հարցերով հանձնաժողովը մեզ տեղեկություն է փոխանցել, որ երեկ եղել է դիերի փոխանակում: Թվաքականակ չեմ կարող նշել։ Գործընթացը ընթանում է, բայց, ցավոք սրտի, ընթանում է որոշակիորեն դանդաղ։ Էլի եմ ասում՝ խնդիրն այն է, որ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները այս պահին գոնե մեզ անհասանելի են»։
Նա նաև ընդգծեց, որ շփման գիծը և այն վայրերը, որտեղ թեժ մարտեր են եղել, ականապատ տարածքներ են։ «Կարմիր խաչի գործընկերներն ասում են, որ հասանելի չէ ֆիզիկապես գնալու և դիերը դուրս բերելու համար, այսինքն՝ հիմա Կարմիր խաչի նոր ուժեր են կենտրոնացել, որպեսզի կարողանան ականազերծել տարածքը, որից հետո կունենանք որոշակի շտկում»։
Անդրադառնալով մանդատից հրաժարվելու վերաբերյալ հարցին՝ պատգամավորն ասաց, որ տեղի ունեցածի համար կրում է պատասխանատվություն, սակայն, ըստ նրա, կրկնակի անպատասխանատու կլիներ իշխանությունը թողնել՝ հաշվի առնելով առկա խնդիրների քանակը։
Խոսելով ներքաղաքական խնդիրներից՝ պատգամավորը նշեց, որ երկրում կայունություն հաստատելուց հետո կողմ է արտահերթ ընտրություններին։