Քաղաքաշինության կոմիտեի նախկին նախագահ Վահագն Վերմիշյանը կալանավայրում հացադուլ է հայտարարել
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախկին նախագահ Վահագն Վերմիշյանը կալանավայրում այսօր հացադուլ է հայտարարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով։
Տեղեկությունը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հաստատեց Քրեակատարողական ծառայության հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը՝ հավելելով, որ հիմնարկի վարչակազմի կողմից նրա հետ տարվում են բացատրական աշխատանքներ։
Վերմիշյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է խոշոր եւ առանձնապես խոշոր կաշառք ստանալու մեջ։ Ըստ ԱԱԾ-ի՝ նա պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ինչպես անձամբ, այնպես էլ մտերիմի միջոցով 5 դեպքով 1.000.000-2.500.000 ՀՀ դրամի չափով գումարի կամ ապրանքանյութական արժեքների տեսքով կաշառք ստանալու դիմաց կատարել գործողություններ կառուցապատող որոշ ընկերությունների կամ նրանց ներկայացուցիչների օգտին կամ նպաստել է ցանկալի որոշումների արագ կայացմանը եւ տրամադրմանը:
Դրանից բացի, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել մի քանի շինարարական ընկերությունների սեփականատիրոջը «Հայաստանի վաստակավոր շինարարի» կոչման ներկայացնելու համար, որի դիմաց որպես կաշառք ստացել է 2.379.950 դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար գումար եւ շուրջ 2.300.000 ՀՀ դրամին համարժեք շինանյութ։
Ըստ ԱԱԾ-ի՝ նա տվել է խոստովանական ցուցմունք, սակայն, պաշտպանի հավաստմամբ, առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունել:
Վահագն Վերմիշյանը կալանավորված է 2020 թվականի փետրվարի 10-ից։ Նա պահվում է Երեւան-Կենտրոն քրեակատարողական հիմնարկում։
Դեպքից օրեր անց՝ փետրվարի 27-ին, նա ազատվել էր զբաղեցրած պաշտոնից, որին նշանակվել էր 2019 թվականի մարտի 21-ին: