Դեկտեմբերի 4-ին ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարների մասնակցությամբ Մոսկվայում տեղի կունենա Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը, բայց ոչ թե առերես ձեւաչափով, ինչպես նախատեսված էր ավելի վաղ, այլ առցանց ռեժիմով: Ֆեյսբուքյան իր էջում այս մասին հայտնել է ԵԱՏՄ կոլեգիայի ղեկավարի օգնական Իյա Մալկինան:
Սա նշանակում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվա չի մեկնի: Նրա Մոսկվա հնարավոր այցի մասին պաշտոնապես թեեւ ոչինչ չէր ասվել, սակայն Կառավարության կայքում տեղադրվել էր Փաշինյանի որոշումը՝ նոյեմբերի 30-ին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի արարողակարգի բաժնի պետ Էդուարդ Հարությունյանին Մոսկվա գործուղելու մասին: Գործուղման հիմնավորման մեջ նշված էր, որ Հարությունյանը մեկնում է՝ վարչապետի այցը նախապատրաստելու համար:
Սա նշանակում է, որ համենայնդեպս առաջիկա օրերին վարչապետը չի մեկնի Մոսկվա:
ԵԱՏՄ կայքից տեղեկանում ենք, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը նոյեմբերի 30-ին Մինսկում հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ:
Միխայիլ Մյասնիկովիչը եւ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն քննարկել են Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ՝ դեկտեմբերի 11-ին նախատեսված նիստի օրակարգը, որը տեղի կունենա առցանց ձեւաչափով: Օրակարգը կներառի 28 Հարց։ Մասնավորապես, ԵԱՏՄ երկրների ղեկավարներին կներկայացնեն մինչեւ 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների նախագիծը: Փաստաթուղթն ընդհանուր առմամբ հավանության է արժանացել պետությունների ղեկավարների կողմից 2020 թվականի մայիսին եւ այնուհետեւ լրամշակվել ՝ հաշվի առնելով կողմերի առաջարկությունները: