Անհետ կորած զինծառայողների հարազատները այսօր բողոքի ակցիա են իրականացնում Էջմիածնի զորամասի դիմաց։ Հարազատներից մեկի խոսքով՝ անհետ կորած զինծառայողները Էջմիածնի զորամասից են եղել, այդ պատճառով էլ որոշել են ակցիան այստեղ անցկացնել։
«Էդ էրեխեքը էս չաստի էրեխեքն են եղել, պայմանագրային զինծառայողներ են եղել, էստեղից տարել են, էստեղից էլ մենք եկել ենք, պահանջում ենք մեր էրեխեքին»,- նշեց ծնողներից մեկը։
Հարազատներից մեկն էլ նշեց, որ զինծառայողներին Արցախ են տարել՝ որպես հատուկջոկատայինների։ «Երեխաներին այստեղից տարել են՝ որպես հատուկջոկատայինների, բայց էս չաստը իրավասու չէ՝ որպես հատուկջոկատայիններ, իրանք եղել են քիմիկներ, էս քիմիական չաստն ա, որը Հայաստանում միակ չաստն ա, ու իրանք հատուկջոկատային չեն, իրանք նույնիսկ չեն ունեցել բռոնի ժիլետ, որովհետև իրանց հաստիքով չի տրամադրվում բռոնի ժիլետ կամ կասկա, էրեխեքին տարել են առանց բռոնի ժիլետ հատուկ գործողություն կատարելու»։
Անհետ կորած զինծառայողների հարազատներից մեկը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ հանդիպում են ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, սակայն՝ ապարդյուն։ «Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ 5 շրջանները անհասանելի են մեզ, քանի որ Ադրբեջանի տարածքն ա, ու ոչ մի ձև չի կարողանում Կարմիր խաչը համակագործակցի իրենց հետ, ըստ դրա՝ պիտի սպասենք»։ Նրա խոսքով՝ զինծառայողները սկզբնական շրջանում եղել են Կապանում, սակայն հետո նրանց տարել են Զանգելան։
Քիչ անց ծնողներին մոտեցավ զորամասի շտաբի պետ Կամո Մալխասյանը, որը նշեց, որ այսօր կամ վաղը աշխատանքներ են իրականացվելու։ «Էս պահին ինչ որ կա մեզանից հասանելի, մենք ամեն ինչ արել ենք, բոլոր տեղեկություններով, բոլոր տվյալներով ներկայացված է հանձնաժողովի նախագահին, ու նախարարից տեղեկություն կա, որ այսօր կամ վաղը աշխատանքներ իրականացվելու են: Ես մեր վարչության անդամների հետ եմ զրուցել մեր անձնակազմի վերաբերյալ, նրանք ինձ տեղեկություն են տվել, որ նման որոշում կա, որ այսօր կամ վաղը կթույլատրեն աշխատենք էդ հատվածում։ Աշխատելու են Կարմիր խաչի, պաշտպանության նախարարության անձնակազմի հետ միասին»։
Ծնողներն էլ, արձագանքելով շտաբի պետի հայտարարություններին, ասացին, որ նա սուտ է խոսում, և 44 օր շարունակ նույն բանն են ասում։