Մենք վստահ ենք, որ հայ ժողովուրդը պատվով դուրս կգա այդ իրավիճակից. Լուկաշենկոն անդրադարձավ ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակին
Հավանաբար նկատի ունենալով Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակը՝ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ԵՏՄ խորհրդի նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հաջողություն մաղթեց:
Երբ Փաշինյանն ավարտեց ելույթը, Լուկաշենկոն՝ որպես նիստը վարող, նախ շնորհակալություն հայտնեց Փաշինյանին կառուցողական ելութի համար, ապա նկատեց. «Հատկապես Բելառուսը շատ լավ ծանոթ է, որ Հայաստանը դժվարին ժամանակներ է ապրում, ուստի թույլ տվեք մեր հանդիպման բոլոր մասնակիցների անունից ցանկանալ ձեզ հաջողություններ այդ ոչ հեշտ պայքարում, եւ մենք վստահ ենք, որ հայ ժողովուրդը պատվով դուրս կգա այդ իրավիճակից, որը ստեղծվել է այսօր, հատկապես, որ միջազգային խնդիրներն էլ քիչ չեն, եւ դրան գումարած՝ նաեւ մեր հասարակությունների ներսում կան»:
Ինչ վերաբերում է Փաշինյանին, նրա ելույթը վերաբերում էր Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մի շարք երկրներ՝ ՀՀ քաղաքացիների մուտքի արգելքի վերացման կարեւորությանը:
«ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ սահմաններ չունենալը Հայաստանի համար ստեղծում է որոշ դժվարություններ: Առանց խոչընդոտների ուղեւորափոխադրումներն ու բեռնափոխադրումները ԵԱՏՄ պետությունների հետ մեզ համար ունեն սկզբունքային կարեւորություն: Այս ոլորտում արգելափակումները մեզ համար առավել զգայուն են: Այդ պատճառով այսօր Հայաստանի քաղաքացիների համար արդիական է ԵԱՏՄ մի շարք երկրներ մուտքի արգելքի վերացման համար պայմանների ստեղծումը»,- ասաց Փաշինյանը: