ՀՀ պաշտպանության նախարարության դիմաց շարունակվում է այսօր առավոտից մեկնարկած բողոքի ակցիան։ Անհետ կորած եւ գերեվարված բազմաթիվ զինծառայողների ծնողներ ու հարազատներ իրենց վրդովմունքը, դժգոհությունն են հայտնում եւ պահանջում, որ ՊՆ պաշտոնատար անձինք հանդիպեն ու խոսեն իրենցից յուրաքանչյուրի հետ։
Նշենք, որ այս պահին, ըստ ծնողների հայտնած տեղեկությունների, ՀՀ ՊՆ-ի շենքում ընթանում է ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի հանդիպումը 10 ծնողի հետ։ Նրանցից մեկը նշեց, որ սպասվում է նաեւ ՀՀ ոստիկանապետի այցը։
Լրագրողների հետ զրույցում բակում սպասող մայրերց մեկն ասաց, որ ուզում են իրենք էլ ներս մտնել, լսել, թե ինչ են ասում, թեեւ արդեն չեն էլ հավատում ոչ մի խոսքի․ «Արդեն 3 ամիս է՝ խաբում են․ էսօր կասենք, վաղը կասենք, ինչքա՞ն կարելի է, դարձել ենք հոգեկան, չենք կարողանում տանը նստել: Իմ էրեխուց լուր ընդհանրապես չկա, ոչ մեկը չի մտածում, այս շենքը ափսոս չի՞, որ նստում են, գոնե մի գործ անեն, գնան Ղարաբաղ, ծնողների հետ ման գան, ոսկորներ են արդեն, երեխաներ էլ չկան, մեռանք ասելով՝ անտառներում երեխաներ կան, բայց այս գիշեր 100-ից ավելի գերի են տարել, 10 հոգու սպանել են, կարելի՞ է այսպես»,- ասաց նա։
Մեկ այլ ծնող էլ լրագրողներին պատմեց, որ իր որդուն ծանուցագիր է եկել, եւ նա սեպտեմբերի 27-ից մեկնել է Ջաբրայիլ, վերջին անգամ նրա հետ սեպտեմբերի 30-ին են խոսել․ «Մինչ օրս չկա, երկու անչափահաս երեխա ունի, ջահել հարս, լացելով, մղկտալով՝ այս 3 ամիսը գնում ենք այստեղ-այնտեղ, ոչ մի օգնություն չկա, գերեզման էլ չունենա՞: Արդեն գնալու եմ թուրքին նամակ գրեմ, էլ ուրիշ ճար չունեմ, այստեղից օգնություն չկա»։ Հարցին, թե ի՞նչ են պատասխանում իրենց պետական գերատեսչություններից, զինվորի մայրն ասաց, որ նշում են, թե հետաքննություն է ընթանում․ «Պատերազմը վերջացավ, հրադադարը վերջացավ, բա իմ երեխան ո՞ւր ա, Փաշինյանը լավ էլ գիտեր, որ թիկունք չունի կռվելու, ինչի՞ համար սա արեց, ջհանդամը՝ նրանք լափել էին, կերել էին, գոնե էսքան զոհեր չէին տվել, մեղկ չէի՞ն էս էրեխեքը: Փաշինյանը չգիտե՞ր, որ զենք չունի, իմ տղան վարորդ տղա է, տարել են առաջին գիծ, ասել՝ կռիվ տուր, ո՞ւմ հետ կռիվ տա, դուխով տղա է եղել, դուխով էլ մինչեւ վերջ գնացել է»,- ասաց կինը՝ չկարողանալով զսպել հուզմունքը։
Մեկ այլ կին էլ, դիմելով ՀՀ քաղաքացիներին, ոտքի կանգնելու եւ պայքարելու կոչ արեց․ «Դիմում եմ ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, գյուղերում գտնվող գյուղացիներին, գործարաններում աշխատող բանվորներին, ուսումնական հաստատություններում աշխատող ուսուցիչներին, դասախոսներին, մտավորականներին, խնդրում եմ բոլորդ դուրս եկեք, դուրս եկեք՝ պայքարելու զինված ուժերի անօրինական քայլերի դեմ, պատժելու բոլորին, իշխանության բերելու ոչ կուսակցականներին, որոնք կարող են երկրում փոփոխություններ մտցնել, բավական է՝ ինչքան ժողովուրդը դիմացավ»։ Կինը հորդորեց դա անել՝ հաջորդ սերնդի համար, որպեսզի վերջինս նման օրերի ականատեսը չլինի։
Դիմելով ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին՝ ակցիայի մասնակից ծնողն ասաց․ «Կխնդրեի հատուկ հաղորդում պատրաստեիք եւ մարդկանց, ծնողներին տեղյակ պահեիք բոլոր դեպքերից, հարգում եմ Ձեզ, Ձեր անցած ճանապարհը եւ վստահ եմ՝ Գասպարյան ազգանունը կրելով՝ Դուք ազնիվ մարդ պիտի լինեք, դիմում եմ Ձեզ՝ հեռուստատեսությամբ անպայման ներկայացրեք իրավիճակը»։
ՊՆ տարածքն այս պահին շարունակում է մնալ բազմամարդ։ Տեղում են նաեւ ոստիկանության ծառայողներ։