Ընդդիմադիրների «Արժանապատվության երթը» ավարտվեց Ֆրանսիայի հրապարակում
«Հայրենիքի փրկության շարժման» երթը ավարտվեց Երևանի Ֆրանսիայի հրապարակում։ Այստեղ ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը ասաց, որ դեկտեմբերի 22-ին՝ 12:00-ից սկսած հայտարարում  են համահայաստանյան գործադուլ և դասադուլ։ «Ժամը 12:00-ին բոլորս հավաքվում ենք Հանրապետության հրապարակում, ամբողջ երկիրը պետք է պարալիզացվի, որպեսզի այդ խրտվիլակը րոպե առաջ հեռանա»։ Նա նաև նշեց, որ իրականացվելու են բողոքի զանգվածային ակցիաներ։
Ընդդիմադիրները երթի ընթացքում կանգ են առել նաև Գլխավոր դատախազության, Ոստիկանության և Ազգային անվտանգության շենքերի մոտ։
Գլխավոր դատախազության շենքի մոտ «Մեկ հայրենիք» կուսակցության նախագահ  Արթուր Ղազինյանը ընթերցեց Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին ուղղված նամակը, որով հիշատակեց ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանի ասուլիսի վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա հարուցված քրեական գործը։ Ի թիվս այլ հարցերի նա դատախազությունից հետաքրքրվեց՝ արդյոք քրեական գործի շրջանակում հարցաքննվե՞լ են Նիկոլ Փաշինյանը և ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը։ Ղազինյանը հարցերին պատասխանելու համար դատախազությանը մինչև վաղը՝ 17:00-ն ժամանակ տվեց, ինչից հետո հանձնեց նամակը դատախազությանը։
Հիշեցնենք, որ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը նոյեմբերի 19-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում մի շարք հայտարարություններ էր արել։ Մասնավորապես, նա ասել էր, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանով պատերազմի երրորդ օրը դադարեցվել լրահամալրումը, փոխարենը կամավորականներին ուղարկել առաջնագիծ։ Նա նշել էր, որ պատերազմի նման ելքի հիմանական պատճառը անկազմակերպվածությունն ու անգրագեիտությունն է եղել։  Պաշտպանության նախարարությունը ասուլիսից հետո հայտարարություն էր տարածել՝ նշելով, որ Մովսես Հակոբյանը ծայրաստիճան վտանգավոր հայտարարություններ է անում։Մովսես Հակոբյանի մամուլի ասուլիսի վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը՝ շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Ոստիկանության շենքի մոտ  ընդդիմադիրները կոչ արեցին իրավապահ համակարգի աշխատողներին գործել բացառապես օրենքի շրջանակներում, իսկ Ազգային անվտանգության ծառայության մոտ նշեցին, որ Հայաստանի անվտանգության թիվ մեկ սպառնալիքը Նիկոլ Փաշինյանն է, և անհրաժեշտ է նրան մեկուսացնել։
Ընդդիմադիրները վերջին երկու օրերին նույնպես երթեր են կազմակերպել։ Վաղը ևս նախատեսվում է «Արժանապատվության երթ», իսկ շաբաթ օրը Ազատության հրապարակում տեղի է ունենալու ընդդիմադիր ուժերի հանրահավաքը։