Գերեվարված 62 զինծառայողների ցանկը փոխանցված է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին, անձնական գործերն ուղարկվել են ՄԻԵԴ
21/12/2020 schedule18:48
Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը տեսակապի միջոցով պարզաբանումներ է ներկայացրել Արցախի Հանրապետության Հին Թաղեր-Խծաբերդ հատվածում ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված զինծառայողների ծնողներին ու հարազատներին:
Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ արվում է հնարավոր ամեն ինչ՝ խնդրի արագ կարգավորման համար: Մասնավորապես, ըստ Վաղարշակ Հարությունյանի, գերեվարված 62 զինծառայողների ցանկն արդեն փոխանցված է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին, իսկ նրանց անձնական գործերն ուղարկվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Հարցը գտնվում է նաև Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորախմբի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում
Վաղարշակ Հարությունյանը զինծառայողների հարազատներին վստահեցրել է, որ պաշտպանության նախարարությունն անում է հնարավոր առավելագույնը՝ գերեվարված զինծառայողներին Հայրենիք վերադարձնելու համար, և որ այս հարցում տարընթերցումներ չկան. ինչպես զինծառայողների հարազատների, այնպես էլ պաշտպանության նախարարության գլխավոր նպատակը մեկն է. օր առաջ ողջ և առողջ հայրենիք վերադարձնել գերության մեջ հայտնված մեր բոլոր զինծառայողներին։
Հիշեցնենք, որ զինվորականների հետ կապը կորել էր դեկտեմբերի 15-ի երեկոյան:
Գերեվարված զինվորականները հիմնականում Շիրակի մարզից են: Անցնող ամբողջ շաբաթվա ընթացքում մարզում իրականացվեցին բողոքի ակցիաներ, փակվեցին ճանապարհներ, ամեն օր հանդիպումներ եղան Շիրակի մարզպետարանում տղաների մասին հստակ տեղեկատվության պահանջով: Նաև ՄԻՊ-ն ու ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը եկան Գյումրի, հադիպեցին զինվորականների ծնողների ու հարազատների հետ:
Վերջիններս շաբաթ օրը՝ ուշ երեկոյան, պնդել էին իրենց պահանջը՝ հանդիպում ՊՆ նախարարի հետ: Շիրակի մարզպետը խոստացել էր ստեղծել նման հնարավորություն: