Ներքաշվում ենք մի գործընթացի մեջ, որի արդյունավետության գնահատականը աշխարհում դեռ չկա․ Արտակ Մանուկյան
Ազգային ժողովում ընթանում է Նոր կորոնավիրուսի դեմ ՀՀ կառավարության եւ պարետատան իրականացրած միջոցառումների արդյունավետությունն ու իրավաչափությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի առաջին նիստը։
Նիստի սկզբում հանձնաժողովի անդամ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Մանուկյանն ասաց, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետության գնահատական աշխարհում դեռ չկա։ «Հիմա մենք ներքաշվում ենք մի գործընթացի մեջ, որի արդյունավետության գնահատականը դեռ աշխարհում չկա։ Չկա՝ որն է լավագույն մոդելը, որին պետք է հետևել»։
Հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը արձագանքելով նշեց, որ արդյունավետ աշխատելու դեպքում հանձնաժողովը կկարողանա ապահովել անհրաժեշտ արդյունքներ։ Նա նշեց, որ այս հարցերը կարող են քննարկվել օրակարգային երրորդ կամ չորրորդ հարցերի շրջանակում։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, սակայն, իր անհամաձայնությունը հայտնեց իշխող խմբակցությանը։ «Քանի որ մեր գործընկերները մեծամասնությունից հանձնաժողովի ստեղծման արդյունավետության և նպատակահարմարության հետ կապված խնդիր են բարձրացնում, այդ դեպքում ավտոմատ անիմաստ է դառնում երկրորդ կամ երրորդ հարցերի քննարկումը։ Ես իմ անհամաձայնությունն եմ հայտնում խորհրդարանական մեծամասնությանը։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև մենք առ այս պահը չենք ստացել կովիդի հետ կապված բազմաթիվ հարցերի պատասխաններ։ Չենք ստացել, թե կովիդ հիմնադրամի գումարները ինչի՞ վրա էին ծախսվում, չենք ստացել, թե ինչո՞ւ շտապօգնության մեքենաները չէին արձագանքում, ինչո՞ւ էին մարդիկ մեռնում տներում, ինչո՞ւ էր նախկին առողջապահության նախարարը իր համար ստեղծել ֆավորիտ բժշկական հաստատությունների ցանկ, և միայն այդ բժշկական հաստատություններն էին ստանում պետպատվերը կովիդի հետ կապված»։