Լրատվամիջոցներում աղմուկ է բարձրացել «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության 6 պատգամավորների նախաձեռնած փոփոխությունների կապակցությամբ, որի արդյունքում արգելվելու է անանուն աղբյուրներին հղում կատարելը:
Ընդ որում, նախագծում նշված է, թե որոնք են դրանք: Խոսքը հետեւյալ աղբյուրների մասին է. համացանցում գրանցված դոմեյն, հոսթինգ ունեցող կայք կամ համացանցային կայքի կամ հավելվածի օգտահաշիվ կամ ալիք, որի տնօրինողի նույնականացման տվյալները թաքցված են ընթերցողից:
Հեղինակները նախագծի անհրաժեշտությունը բացատրում են սոցիալական տարբեր հարթակներում տեղեկատվություն տարածող աղբյուրների սրընթաց ավելացմամբ եւ դրանց անվերահսկելիությամբ, որոնք, նրանց համոզմամբ, տեղեկատվություն սպառողների համար առաջացնում են ռիսկեր, բացի այդ, սպառնում են ազգային անվտանգությանը:
«Եվ ելնելով մերօրյա իրողություններից եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման տեմպերից ու վերահսկողական մեխանիզմների ներդրման անհնարինությունից՝ առաջարկվող փոփոխությունները չեն կարող դիտարկվել որպես խոսքի ազատության սահմանափակում կամ զանգվածային լրատվության միջոցների ազատ գործունեության խոչընդոտ, այլ ընդհակառակը, փոփոխություններն առաջին հերթին նպատակ են հետապնդում պաշտպանել զանգվածային լրատվության միջոցներին, լրատվական գործունեություն իրականացնողներին եւ խոսքի ազատությունը»,- ասվում է նախագծում:
Նախագծի համահեղինակ Վահագն Հովակիմյանը մեզ հետ զրույցում վստահեցրեց, որ փոփոխությունը չի վերաբերում լրատվամիջոցների կողմից հաճախ կիրառվող «մեր տեղեկություններով» կամ «մեր աղբյուրներով» ձեւակերպումներին:
«Ընդհակառակը, երբ որ լրատվամիջոցը ասում է՝ «մեր աղբյուրներով», այդ պահից սկսած՝ ինքն է դառնում այդ տեղեկությունների հրապարակման պատասխանատուն: Մեր խնդիրը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ հղում է արվում այնպիսի աղբյուրների, որոնք որեւէ տեղ գրանցված չեն, եւ դժվար է գտնել, թե ով է դրա հետեւում կանգնած: Դա այսօր դարձել է գործիք՝ պատասխանատվությունից խուսափելու համար: Թե որ տելեգրամյան ալիքը ինչ է գրում, դա նրա հետեւորդների խնդիրն է: Մեր խնդիրը սկսվում է այն պահից, երբ այդ տեղեկությունը ընթերցվում է եթերում, հրապարակվում ԶԼՄ-ում»,- պարզաբանեց նա:
Հովակիմյանն ընդգծեց, որ այդպիսի դեպքերում նույնիսկ դատարան դիմելը հարց չի լուծում:
«Ենթադրենք՝ զրպարտություն կամ վիրավորանքն է տարածվել ինչ-որ տելեգրամյան ալիքով: Լրատվամիջոցը դա վերցրել ու հրապարակել է՝ այդ ալիքին հղում անելով: Տուժողը դիմում է դատարան, բայց հրապարակող լրատվամիջոցն ասում է՝ ես տելեգրամյան ալիքից եմ վերցրել, գնա պարզի: Իսկ ո՞վ է գրանցել այդ ալիքը, ում է պատկանում՝ հնարավոր չէ պարզել: Զրպարտությունն ու վիրավորանքը ապաքրեականացված են մեզ մոտ, դու իրավապահներին չես կարող դիմել: Նրանց կարող ես դիմել միայն այն դեպքում, երբ կա բռնության սպառնալիք, կյանքի սպառնալիք, այսինքն՝ քրեական հանցագործություն»,- շեշտեց պատգամավորը:
Ըստ նրա՝ թեեւ նախագիծը ներկայացնելուց առաջ քննարկվել է շահագրգիռ կողմերի հետ, սակայն եթե լրատվամիջոցները մտահոգություններ ունեն, պատրաստ են լսել առաջարկներ եւ ընդունել դրանք:
«Եթե նույնիսկ ձեւակերպումը լրատվամիջոցների մոտ խնդիր է առաջացնում, եւ մտածում են, որ դա «մեր աղբյուրներով» ինստիտուտին էլ է վերաբերում, ուրեմն կարող ենք ավելի հստակեցնել: Պատրաստ ենք փոխել ձեւակերպումը, այդ թվում՝ նաեւ լրատվամիջոցների առաջարկությամբ ու օժանդակությամբ»,- հավելեց նա: