«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ երեկ խմբակցության տարածած հայտարարությանը:
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպում ունենալուց հետո «Իմ քայլը» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ արտահերթ ընտրությունների անցկացման պահանջ հանրային լայն շրջանակներում չկա: Հայտարարության մեջ նաև ասվում էր, որ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու գաղափարը բացասաբար է ընդունվել խորհրդարանական ընդդիմության շրջանում:
«Հանրային պահանջի ձևակերպման ամենաառաջնային մեխանիզմներից մեկը ընդդիմության և ընդհանրապես քաղաքական ուժերի կողմից ներկայացվելու տեսքով է: Եվ քանի որ այդ քաղաքական ուժերը, ինչպես մենք նշել ենք, խորհրդարանական ընդդիմությունը, ինչպես նաև արտախորհրդարանական ընդդիմության գերակշիռ մեծամասնությունը այդ պահանջը չի ձևակերպել»,- նշեց Մակունցը:
Հարցին՝ արդյոք այս հայտարարությամբ չի՞ լարվի ներքաղաքական իրավիճակը, Մակունցը պատասխանեց. «Մենք արդեն նշել ենք, որ ընդդիմության կողմից իշխանափոխության պահանջը մեզ համար հնարավոր է իրականացնել բացառապես ընտրությունների միջոցով, և դրանով է պայմանավորված եղել, որ մենք ասել ենք՝ շատ բարի, եկեք արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու տարբերակը քննարկենք և չենք առարկել: Ինչ վերաբերում է մեր հետագա անելիքներին, ապա նշել ենք, որ մենք շարունակելու ենք ճանապարհային քարտեզի իրագործման աշխատանքները և ամփոփելիս արդեն նոր կանդրադառնանք արտահերթ ընտրությունների անհրաժեշտությանը»:
Խմբակցության ղեկավարը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելուն դեմ է եղել ընդդիմությունը: «Եթե ընդդիմությունը չի տեսնում հանրային պահանջ, որպեսզի հիմա գա և քննարկում ունենա արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու շուրջ, դա նշանակում է, որ նրանք առնվազն այդ ազդակը չեն ստանում: Եթե ընդդիմությունը կազմակերպում է հանրահավաքներ, որոնց մասնակցում են մի քանի հազար քաղաքացի, և իրենք գտնում են, որ դա բավարար պայման չէ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար, ապա դա ձևակերպում է նաև այդպես: Ես ոչինչ չունեմ ասելու, որ ցանկացած քաղաքական ուժի շփման շրջանակները, այդ թվում՝ քաղաքացիների հետ որոշակի ձևով սահմանափակված է, բայց նաև մեր շփումները քաղաքացիների հետ չեն հաղորդում մեզ այդպիսի ազդակներ: Դա, իհարկե, չի նշանակում, որ մենք չենք անդրադառնալու արտահերթ ընտրությունների անհրաժեշտությանը արդեն ճանապարհային քարտեզը ամփոփելուց հետո»:
Կարծիքին, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունը հրաժարվել է արտահերթ ընտրություններից, որովհետև «վախեցել է» ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մասնակցությունից, Մակունցը նշեց, որ որոշումները վախենալու կոնտեքստում չեն կարող լինել: «Մեր կողմից է հնչել արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու առաջարկը, հետևաբար եթե կան քաղաքական ուժեր, որոնք ընկրկում են ընտրություններից, ապա իրենց պետք է ուղղել այդ հարցը»: Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը օրերս իր տված հարցազրույցներից մեկում նշել էր, որ եթե լինեն արտահերթ ընտրություններ, ինքը մասնակցելու է և հաղթելու է:
Մակունցը նաև նշեց, որ ունեն որոշակի սոցիոլոգիական հարցումներ իրենց քաղաքական ուժի վարկանիշի հետ կապված, սակայն իրավասու չեն դրանք տրամադրել:
Հարցին՝ արդյոք արտահերթ ընտրություններ չանցկացնելու պատճառով չե՞ն նմանվում Սերժ Սարգսյանին, որը խոստացել էր այլևս չառաջադրվել երկրի ղեկավարի պաշտոնում, սակայն 2018-ին առաջադրվել էր, Մակունցը նշեց. «Ձեր հարցադրման հետ համաձայն չեմ, ես նախ համաձայն չեմ որևէ ուժի հետ համեմատության հետ կոնտեքստում և համաձայն չեմ նաև խոստումներ կատարելու կամ դրանք չկատարելու կամ դրժելու հետ կապված»:
Ձեր դժգոհությունը, ձեր մտահոգությունը ուղղեք խնդրում եմ ընդդիմությանը և հարցրեք, թե ինչու նրանք չեն քննարկում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հարցը»,- ամփոփելով նշեց Մակունցը: