Ինչու ծպտուն չհանեցիք ԲԴԽ նախագահի խայտառակ հայտարարության կապակցությամբ. Ա. Բաբաջանյանը՝ Վճռաբեկի նախագահի թեկնածուին
Ինչու որեւէ դատավոր, այդ թվում՝ դուք, ծպտուն չհանեցիք Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի՝ նոյեմբերի 15-ի խայտառակ հայտարարության կապակցությամբ:
ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն այսպիսի հարցով դիմեց Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածու Լիլիթ Թադեւոսյանին: Պատգամավորը խնդրեց ասել՝ համակարծի՞ք են եղել նրա հետ, թե՞ ոչ:
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 15-ի հայտարարությունում Վարդազարյանը կոչով դիմել էր դատավորներին առաջնորդվել Սահմանադրությամբ և օրենքներով, ու հավելել էր՝ «այսօր է, թերևս, առարկայական ու վերջնական տրվելու շուրջ երկու տարի ողջ հանրությանը ալեկոծած և դատավորներիս համար ամոթալի չարաբաստիկ հարցի պատասխանը. մենք պատերի տակ վնգստացող դատավորնե՞ր ենք, թե՞ հայրենիքին նվիրված ազնիվ պրոֆեսիոնալներ»։
«Մենք, ըստ էության, ունենք մի իրավիճակ, երբ դատական համակարգը վրեժ է լուծում Հայաստանի պետականությունից, ՀՀ քաղաքացուց եւ դատական համակարգը ազատ ու արդար լինելու փոխարեն վերածվել է քաղաքական շահերով միավորված խմբի, եթե չասեմ՝ կուսակցության, որի նպատակն է ամեն գնով վերացնել Հայաստանի պետականությունը... Ուզում եմ, որ դուք գնահատեք դատական իշխանության վերջին ամիսների այդ վարքը, ու ամենեւին կարեւոր չէ՝ ինչպես են դատական իշխանությունը, առանձին դատավորներ վերաբերվում այսօրվա գործադիր իշխանության ղեկավարին՝ Նիկոլ Փաշինյանին, ձեր չսիրած, կամ սիրած Ռոբերտ Քոչարյանին ու Սերժ Սարգսյանին: Այստեղ պետության հարցն է»,- ասաց Բաբաջանյանը՝ խնդրելով Թադեւոսյանից գնահատական տալ դատական իշխանությանը:
Ի պատասխան՝ Թադեւոսյանն ասաց, որ ԲԴԽ նախագահի հայտարարության վերաբերյալ հարցի հասցեատերը ինքը չէ. «Այդ հայտարարության կամ հաղորդման իմաստը, ենթատեքստը, լեյտմոտիվը լավագույնս կարող է բացատրել հեղինակը»,- պատասխանեց Թադեւոսյանը՝ հավելելով, որ յուրաքանչյուր դատավոր կարող է պատասխան տալ իր փոխարեն:
Բաբաջանյանն այնուհետեւ հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ է արել Լիլիթ Թադեւոսյանը, որպեսզի, Գագիկ Ջհանգիրյանի բնորոշմամբ, «աղվանական արդարադատության տարիներին» դատական իշխանությունը չզավթվեր քաղաքական իշխանության կողմից:
Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածուն ասաց, որ հարցի առաջին հատվածը դիտարկում է որպես քաղաքական գնահատական, ուստի պարտավորված լինելով պահպանել քաղաքական զսպվածություն եւ չեզոքություն՝ որեւիցե գնահատական չի տա:
«Ինչ է արել քրեական պալատը՝ լավագույն ապացույցը Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումներն են եւ նախադեպային խոսքն է բավական կարեւոր եւ սկզբունքային հարցերի վերաբերյալ»,- նկատեց նա: