Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետությունը ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովը 251 հարցից բաղկացած հարցաշար է ուղղել Կառավարությանը:
«Հարցաշարը վերաբերում է ամենատարբեր բնագավառներին: 251 հարցը վերաբերում է համավարակի դեմ պայքարի ամենատարբեր փուլերին՝ սկսած դիահերձումներից, թեստավորումից, մարդկանց մեկուսացման, ինքնամեկուսացման, դրանց նկատմամբ վերահսկողության, հիվանդությանը, դրա տարածումը կանխելուն ուղղված միջոցառումների արդյունավետությանը»:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ փետրվարի 16-ին տեղի կունենա հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի ընթացքում կքննարկվի երկու հարց: Առաջինը՝ կներկայացվեն այս հարցաշարերի հետ կապված ընդհանուր տեղեկատվություն, և երկրորդ՝ կորոշվի պետական պաշտոնյաներին և այլ անձանց քննիչ հանձնաժողով հրավիրելու սկզբունքները և մոտեցումները, որով պետք է առաջնորդվի ապագայում քննիչ հանձնաժողովը»:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի «Բարգավաճ Հայաստանն» ու «Լուսավորը Հայաստան» խմբակցությունները դիմել էին Ազգային ժողովի նախագահին՝ ստեղծելու կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Կառավարության ու պարետատան նախաձեռնած միջոցառումների արդյունավետությունն ուսումնասիրող խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողով։ 2021 թվականի հունվարի 12-ին ԱԺ նախագահը հաստատել էր հանձնաժողովի կազմը, իսկ հունվարի 25-ին տեղի էր ունեցել առաջին նիստը: