Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող պարիտետային փաստահավաք խումբ ստեղծելու առաջարկին, որի հեղինակը «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն է:
«Մենք պարոն Մարուքյանի հետ քննարկել ենք այս հարցը: Քաղաքական մեծամասնությունը իր պատրաստակամությունը հայտնել է, և մենք ասել ենք, որ նաև ողջունում ենք քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու քայլը, ուսումնասիրություններ կատարելու և ակներև դարձնելու այն ամենը, ինչը հարցեր է հարուցում (այնքանով, որքանով դա չի առնչվում գաղտնի կամ փակ հատվածին)»:
Մակունցի խոսքով, սակայն, ներկա կարգավորումներով Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս ստեղծել պարիտետային փաստահավաք խումբ: «Հետևաբար, մենք պարոն Մարուքյանին առաջարկել ենք այլ տարբերակ, որպեսզի լրացուցիչ բարդություններ չառաջանան, և քանի որ արդեն օրենքը կարգավորումներ ունի, մենք կարող ենք գնալ այդ տարբերակով: Նաև առաջարկել ենք իրենց խմբակցության անդամների հետ հանդիպում ունենալ Պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովում և քննարկել իրավաբանների հետ, թե արդյոք կարող ենք լրացուցիչ կարգավորումներով ուժեղացնել քննիչ հանձնաժողովի մանդատը»:
Խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը այլ դիրքորոշում ունի այս հարցում: «Իրենք գտնում են, որ միայն կարող է այլ իշխանության պարագայում դա անցկացվել: Այստեղ կա նաև ուրիշ հարց: Այսինքն՝ մենք առարկություն չունենք այս առումով, բայց, բնականաբար, դա պետք է լինի օրենքի շրջանակներում, իսկ պարիտետային հանձնաժողովի ստեղծումը այս պահին Սահմանադրության և օրենքների հետ կապված խնդիր ունի»:
Մակունցը նաև նշեց, որ պարիտետային փաստահավաք խումբ ստեղծելու պարագայում ընդդիմության բարձրացրած խնդիրը չի լուծվում:«Եթե ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու պարագայում հակափաստարկ է բերվում, որ իշխանությունը այդ պարագայում մեծամասնություն է կազմում, պարիտետային հանձնաժողովի դեպքում տեսնում ենք, որ համամասնությունը և հավասարակշռումը խախտված է՝ հօգուտ ուժերի, որոնք նախկինում են իշխանության եղել: Այս պարագայում էլ այդ հարցը չի լուծվում»:
Հիշեցնենք, որ պատերազմի ավարտից հետո «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը առաջարկում է ստեղծել պարիտետային փաստահավաք խումբ, որը «կքննի պատերազմի ամեն դետալը»: