Այս պահին պարիտետային հանձնաժողովի ստեղծումը Սահմանադրության և օրենքների հետ կապված խնդիր ունի. Մակունց
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող պարիտետային փաստահավաք խումբ ստեղծելու առաջարկին, որի հեղինակը «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն է:
«Մենք պարոն Մարուքյանի հետ քննարկել ենք այս հարցը: Քաղաքական մեծամասնությունը իր պատրաստակամությունը հայտնել է, և մենք ասել ենք, որ նաև ողջունում ենք քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու քայլը, ուսումնասիրություններ կատարելու և ակներև դարձնելու այն ամենը, ինչը հարցեր է հարուցում (այնքանով, որքանով դա չի առնչվում գաղտնի կամ փակ հատվածին)»:
Մակունցի խոսքով, սակայն, ներկա կարգավորումներով Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս ստեղծել պարիտետային փաստահավաք խումբ: «Հետևաբար, մենք պարոն Մարուքյանին առաջարկել ենք այլ տարբերակ, որպեսզի լրացուցիչ բարդություններ չառաջանան, և քանի որ արդեն օրենքը կարգավորումներ ունի, մենք կարող ենք գնալ այդ տարբերակով: Նաև առաջարկել ենք իրենց խմբակցության անդամների հետ հանդիպում ունենալ Պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովում և քննարկել իրավաբանների հետ, թե արդյոք կարող ենք լրացուցիչ կարգավորումներով ուժեղացնել քննիչ հանձնաժողովի մանդատը»:
Խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը այլ դիրքորոշում ունի այս հարցում: «Իրենք գտնում են, որ միայն կարող է այլ իշխանության պարագայում դա անցկացվել: Այստեղ կա նաև ուրիշ հարց: Այսինքն՝ մենք առարկություն չունենք այս առումով, բայց, բնականաբար, դա պետք է լինի օրենքի շրջանակներում, իսկ պարիտետային հանձնաժողովի ստեղծումը այս պահին Սահմանադրության և օրենքների հետ կապված խնդիր ունի»:
Մակունցը նաև նշեց, որ պարիտետային փաստահավաք խումբ ստեղծելու պարագայում ընդդիմության բարձրացրած խնդիրը չի լուծվում:«Եթե ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու պարագայում հակափաստարկ է բերվում, որ իշխանությունը այդ պարագայում մեծամասնություն է կազմում, պարիտետային հանձնաժողովի դեպքում տեսնում ենք, որ համամասնությունը և հավասարակշռումը խախտված է՝ հօգուտ ուժերի, որոնք նախկինում են իշխանության եղել: Այս պարագայում էլ այդ հարցը չի լուծվում»:
Հիշեցնենք, որ պատերազմի ավարտից հետո «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը առաջարկում է ստեղծել պարիտետային փաստահավաք խումբ, որը «կքննի պատերազմի ամեն դետալը»: