Պատարագ եկեղեցում եւ հարգանքի տուրք Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին (լուսանկարներ)
Այսօր «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության անդամները Սուրբ Սարգիս եկեղեցում մասնակցեցին Մարտի 1-ի և 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին մատուցված պատարագին:
Այնուհետև կուսակցության անդամները շարժվեցին դեպի Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանի մոտ՝ հիշատակի տուրք մատուցելու Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին:
Մյասնիկյանի արձանի մոտ «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության անդամ Արամ Մանուկյանը անդրադարձավ Մարտի 1-ի դատավարությանը: «Ունենք թատերական ներկայացում, որը կոչվում է դատական պրոցես, որը 2 տարի է՝ չի մտել դատական իրական պրոցեսի մեջ: Սա ֆարս է, սա ներկայացում է, սա անպատասխանատվություն է զոհերի նկատմամբ, անպատասխանատվություն է երկրի և երկրի ապագայի նկատմամբ, այսպես չի կարելի երկրի հետ վարվել, այսպես չի կարելի արդարության հետ վարվել, ծաղրուծանակի վերածել: Փաստ է, 13 տարի անցել է, և ոչ մի գործ առաջ չի գնում: Եվ դա է պատճառը, որ ընդդիմադիր կոչվածները, որոնք պատասխանատու են և՛ Մարտի 1-ի համար, և՛  պատերազմի կորստի համար, և՛ մեր անցած կորուստների համար, այսօր իշխանություն վերցնելու «քաղաքական հայտ» են ներկայացրել»:
Մանուկյանի դիտարկմամբ՝ ծայրահեղ ռևանշիստները, ծայրահեղ թավիշականները ոչինչ չեն անում երկիրը խառնաշփոթից հանելու համար: «Չբացահայտվեց՝ նոր ոճիրներ կլինեն, չպատժվեցին, նոր իշխանափոխություն կլինի, նոր ռևանշ կլինի, նոր հեղաշրջում կլինի: Այս ամենը փոխկապակցված, շաղկապված են, երկիրը պետք է դուրս գա այս քաոսից՝ արդարություն հաստատելով և քաղաքական պրոցեսների գնալով, ոչ էթե իրար վիրավորելով, իրար վախացնելով, իրար թուրք անվանելով, ամոթ է, մեր քաղաքական նշաձողը իջել է ավելի, քան կարող է իջնել: Ամոթ է մեր երկրի, մեր ժողովրդի, մեր պետականության համար սա ծաղր է, ամոթ»:
Անդրադառնալով այսօր սպասվող հանրահավաքներին՝ Մանուկյանը չբացառեց դեպքերի վատ զարգացումը: «Սա ֆարս է, սա բեմականացում է, մի բեմականացում գնում է Բաղրամյանի վրա, մյուս բեմականացումը՝ դատարանում: Այսպես երկիրը առաջ գնալ չի կարող, և խնդրին պետք է տալ քաղաքական լուծումներ»:
«Հայ ազգային կոնգրես»-ի անդամները կայցելեն նաև Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու պատերազմում զոհվածների հիշատակին: