ԱԺ ԼՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանը ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԲՏԱ նախարար Հակոբ Արշակյանից հետաքրքրվեց, թե Աբու Դաբիի ռազմատեխնիկական ցուցահանդեսին առաջացած խնդիրներն ինչով էին պայմանավորված և ծառայողական քննության արդյունքներով ինչ է պարզվել:
«Ինչպես գիտեք Կառավարությունը տեխնոլոգիական ոլորտում և մնացած ոլորտներում խթանում է արտահանման հնարավորոuթյոuնները և նոր հնարավորություններ է ստեղծում հայկական ընկերությունների համար: Մենք այս ցուցահանդեսին հայկական միասնական տաղավարով ենք հանդես եկել, որի շրջանակներում 4 տասնյակից ավելի ռազմաարդյունաբերողներ են հանդես եկել։ Մեծ աշխատանք է տարվել տեղում։ Տաղավարը գեղեցիկ տաղավար էր, ըստ տարբեր գնահատականների՝ ամենագեղեցիկներից։ Էքսպոնատները լոգիստիկ խնդիրների պատճառով տեղ չեն հասել, դրանք ռազմաարդյունաբերական ցուցահանդեսին ներկայացվող ընդամենը մի մասն են, որոնք տեսք են տալիս տաղավարներում, բայց որակումներ են հնչել, որ տաղավարը դատարկ է եղել։ Ես կարծում եմ՝ այսպիսի որակումներից պետք է խուսափենք, որովհետև, ըստ էության, ցուցահանդեսի բովանդակային մասը ապահովվում են թե ընկերությունները, թե մասնագետները իրենց գիտելիքներով։ Հետևողական կլինենք, որ ծառայողական քննության արդյունքները հասանելի դառնան հետաքրքվող պատգամավորներին»,-ի պատասխան պատգամավորի հարցին ասաց ԲՏԱ նախարարը:
Կարեն Սիմոնյանն էլ ընգծեց՝ տաղավարը դատարկ էր, դատարկն ու գեղեցիկը անհամատեղելի են.«Կայի՞ն հստակ վերահսկիչ մեխանիզմներ, վերջիվերջո 200 հազար դոլարից ավել գումար է ծախսվել, և պատասանատվությունն այս դեպքում դուք եք կրում:Ո՞ւմ եք ուզում պատժել»,-Արշակյանից հետաքրքրվեց ԼՀԿ պատգամավորը:
ԲՏԱ նախարարն էլ նշեց՝ պետք է զգույշ լինել մասնագիտական գնահատականներ տալուց.«14 ընկերություններ իրենց մասնագետներով , տեղեկատվական բուկլետներով, տեսանյութերով, իրենց գիտելիքներով, հարյուրավոր այցելուներին ներկայացված ինֆորմացիայով դա դատա՞րկ է: Ցուցահանդեսում տասնյակ ընկերություններ կային, որ հենց այդ ֆորմատով են հանդես եկել: Մեկ անօդաչուի էքսպոնատով կամ մեկ սարքի էքսպոնատով այնտեղ ավել ու պակաս լինելով կարող էր ազդեցություն ունենալ, բայց եկեք զերծ մնանք գնահատականներ տալուց: Կլինեն հայտարարություններ մասնակցության արդյունքների մասին, ձեր գնահատականը կարող եք տալ: Պատճառների մասին էլ կարող եմ ասել եղել են պատերազմը և քովիդը, մենք ուշ ենք սկսել կազմակերպչական աշխատանքները»,-եզրափակեց նախարարը: