Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը գործընկերներին առաջարկեց կողմ քվեարկել ընդդիմության առաջարկած ռազմական դրությունը վերացնելու նախագծին:
Միրզոյանն ասաց, որ Կառավարությունը, միևնույն է, պետք է նախաձեռնի ռազմական դրությունը հանելու գործընթացը: Նա նաև հիշեցրեց, որ կա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու և այդպիսով երկրում ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամը հանգուցալուծելու որոշում:
«Ես ցանկանում եմ նաև համերաշխություն բառը օգտագործել, գուցե համերաշխության տակ բոլոր պատգամավորները չցանկանան ստորագրել, բայց առնվազն հանգուցալուծման ճանապարհ է սա, և քաղաքական կայունության այսպես թե այնպես վերականգնման, այս կամ այն ելքով վերականգնման ճանապարհ է»:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ բացարձակապես անհիմն են պնդումները, որ ռազմական դրության ժամկետը երկարաձգվում է քաղաքական նկատառումների պատճառով։ Ըստ նրա՝ դրա վառ վկայությունն է Բաղրամյան պողոտայում ընդդիմության տեղադրած վրանները։
Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն է հայտարարված սեպտեմբերի 27-ից՝ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմով պայմանավորված: Թեև նախորդ տարվա դեկտեմբերին ռազմական դրությամբ պայմանավորված որոշ սահմանափակումներ հանվել են, այնուամենայնիվ ռազմական դրությունը շարունակում է պահպանվել: Ընդդիմադիր «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները առաջարկում են հանել ռազմական դրությունը: Նրանք ընդգծում են, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ պահպանվում է հրադադարի ռեժիմը, իսկ ռազմական դրության իրավական ռեժիմը չվերացնելը, ըստ նրանց, քաղաքական նպատակներ ունի: