Արցախում ռուսերենը կստանա պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ. Արցախի ԱԺ-ն ընդունեց նախագիծը
Արցախի Ազգային ժողովը այսօրվա նիստում ընդունել է «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու նախագիծը, որով Արցախում ռուսերենին տրվում է պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ:
Նախագիծը Ազգային ժողովում ընդունվեց 27 կողմ, 2 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Նախագծի հեղինակներն են Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը, Մետաքսե Հակոբյանը և Արամ Հարությունյանը:
«Հաշվի առնելով Արցախի և Ռուսաստանի մշակութային, ռազմական, տնտեսական հարաբերությունների պատմական հիշողությունը և այն փաստը, որ բազմաթիվ արցախցիների համար շփման երկրորդ լեզու է հանդիսանում ռուսերենը՝ կարևոր ենք համարում նոր որակի հարաբերությունների վերաարժևորումը և նոր օրակարգի ձևավորումը: Այս համատեքստում առաջնահերթ ենք համարում ռուսաց լեզվի կարգավիճակի բարձրացումը, ինչն անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծի բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու համար, իսկ տեսանելի ապագայում կնպաստի  իրավական շրջանակներում հարաբերությունների զարգացմանը: Արցախում ռուս խաղաղապահների երկարաժամկետ ներկայության և բազմաթիվ սոցիալական և հաղորդակցային խնդիրների համատեղ լուծման անհրաժեշտության ըմբռնումը, շինարարության, առողջապահության, կրթության և գիտության ոլորտներում  համագործակցությունը պահանջում է ռուսաց լեզվի դերի վերագնահատում»,- ասված է նախագծի հիմնավորման մեջ»:
Ավելի վաղ նախագծի համահեղինակ Գագիկ Բաղունցը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ընդգծել էր, որ ռուսերենը այսպիսով ստանում է ոչ թե պետական, այլ պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ:
«Հաշվի առնելով խաղաղապահ ուժերի առկայությունը Արցախի Հանրապետությունում, նրանց մշակույթը կրող ինժեներական զորքերի ներկայությունը, որոնք բավականին լուրջ օգնություն են ցուցաբերում քաղաքաշինության բնագավառում, ինչպես նաեւ հետագա համագործակցության համար ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծելը՝ մենք գնացինք այս քայլին: Բայց ես բոլորին ուզում եմ զգուշացնել, որ մեր Սահմանադրության հետ հակասության մասին խոսք լինել չի կարող: Սահմանադրության այդ հոդվածը, ըստ որի՝ հայերենը պետական լեզու է, մնում է անփոփոխ: Խոսքը ռուսերենի՝ որպես պաշտոնական լեզու ընդունելու մասին է: Բոլոր պաշտոնական փաստաթղթերը շարունակելու են մնալ հին լեզվով՝ հայերենով»,- ասել էր նա: