Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի Ռումինիայի հավաքականի հետ հանդիպման նախօրեին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում լրագրողների հարցերին պատասխանեցին Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապարոսն ու կիսապաշտպան Տիգրան Բարսեղյանը: Վերջինս նշեց, թե ինչ է փոխվել հավաքականում Կապառաոսի՝ գլխավոր մարզիչ նշանակվելուց հետո:
«Մտածելակերպն է փոխվել: Հիմա այլ կերպ ենք պատրաստվում ու մոտենում խաղերին: Նոր մարզչի հետ նոր մտքեր են եկել: Ավելի շատ ենք հավատում մեր ուժերին»,- նշեց Բարսեղյանը:
Ֆուտբոլիստի խոսքերով՝ իր համար տարբերություն չկա՝ ինչ մարտավարությամբ կգործի հավաքականը՝ 4-4-2, թե 4-2-3-1: «Ինձ համար սխեմաների տարբերություն չկա, եթե բոլորը կատարում են իրենց առջև դրված պարտականությունները: Ես պետք է հասցնեմ օգնեմ պաշտպաններին ու մասնակցեմ հարձակման գործողություններին»:
Այն նկատառմանը, որ Հայաստանի հավաքականը նախորդ 5 դեպքերում չի կարողացել հաղթել Ռումինիային, Բարսեյղանը հակադարձեց, որ նախկինում Իսլանդիայի հավաքականին նույնպես երբեք չէինք հաղթել: Վերջում ղազախական «Աստանայի» ֆուտբոլիստին հարց ուղղվեց ավելի բարձր կարգի առաջնությունում խաղալու մասին, ինչին ի պատասխան Բարսեղյանը կատակեց, որ այդ հարցը պետք է ուղղել Կապաառոսին. «Թող ինքը պատասխանի, ինքը ինձ իր հետ Եվրոպա պետք է տանի»: Մարզչի պատասխանը չուշացավ. «Ես չեմ հասկանում՝ ինչի մասին է նա խոսում»,- կատակեց Կապառոսը:
Այնուհետև հավաքականի գլխավոր մարզչին արդեն լուրջ հարցեր ուղղվեցին: Նախ իսպանացի մասնագետը համեմատեց Ռումինիայի և Իսլանդիայի հավաքականներին. «Շատ տարբեր հավաքականներ են: Ինչպես տեսանք, Իսլանդիայի հավաքականը ֆիզիկապես ամուր թիմ էր, իսկ Ռումինիան մեզ նման է. խաղում է ուղղահայաց և բարձր արագությունների վրա, ունի երիտասարդ ֆւտբոլիստներ: Շատ լավ թիմ է, խաղադաշտում շատ հստակ պատկերացնում են իրենց խնդիրները: Մեզ շատ բարդ հանդիպում է սպասում,- նկատեց Կապառոսը:- Ամեն խաղին պատրաստվում ենք՝ հաշվի առնելով, թե ով է մրցակիցը: Ցանկանում ենք, որ մե թիմն իրեն նույնականացնի որոշակի խաղային համակարգի հետ, բայց սա մեկ օրում չի ձեռքբերվում: Մենք պետք է առաջին հերթին գոհ լինենք նրանից, որ ֆուտբոլիստները շատ լավ են տրամադրված»:
Կապառոսը հրաժարվեց խոսել Ռուսաստանի երիտասարդական հավաքականի ֆուտբոլիստներ Նաիր Տիկնիզյանի և Արսեն Զախարյանի, ինչպես նաև իսպանական «Լևանտեի» կիսապաշտպան Էդգար Սևիկյանի և նրանց Հայաստանի հավաքականում տեսնելու հեռանկարների մասին. «Ընդհանրապես չեմ խոսում այն ֆուտբոլիստների մասին, որոնք հավաքականում չեն խաղում, հատկապես նման պահի, երբ հավաքականին կարևոր խաղ է սպասում: Միգուցե դա կարելի է ուրիշ պահի քննարկել»:
Ինչ վերաբերում է հավաքականի ֆուտբոլիստների վերականգնվելուն, ապա Կապառոսը նշեց, որ, իհարկե, նախորդ երկու խաղերում բավականին մեծ էներգիա է ծախսվել, սակայն վաըղ կերևա, թե որ ֆուտբոլիստն ինչպես է պատրաստ հանդիպմանը: