ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում այսօր պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը ներկայացրեց Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամների վճարների մասին օրինագծում ներկայացվող փոփոխությունները:
Նախագծի համահեղինակը նշեց, որ նախագծով փոփոխություններ են նախատեսվում 2020-ի դեկտեմբերին ընդունված օրենքում՝ մեղմացնելով ցածր և միջին աշխատավարձ ստացող անձանց, անհատ ձեռնարկատերերի համար առաջացող ֆինանսական բեռը:
Նշենք, որ գործող կարգավորմամբ անհատ ձեռնարկատերերը տարեկան վճարելու են 18.000-180.000 դրամ, սակայն առաջարկվող կարգավորմամբ այդ բեռը տարեկան լինելու է 18.000-120.000 դրամ, ընդ որում, էականորեն ընդլայնվում է տարեկան 18.000 դրամ վճարողների շրջանակը:
Ֆիզիկական անձանց համար ևս բարելավում է նախատեսվում: Մասնավորապես, օրինակ, 100.001-ից մինչև 150.000 դրամ անվանական աշխատավարձ ստացողները վճարելու են ամսական ոչ թե 3000, այլ 2000 դրամ: 200.000-300.000 դրամ ստացողները վճարելու են ամսական ոչ թե 5500, այլ 3000 դրամ: Ամսական 500 դրամով կնվազի նաև 300.001-500.000 դրամ ստացողների վճարելիք գումարը:
Բացի այդ՝ վերանում է նաեւ վճարվելիք գումարի անհամաչափությունը, որը այս նախագծով տատանվում է աշխատավարձի 1-2%-ի սահմաններում, այնինչ գործող տարբերակում այն տատանվում է 0.85-3%-ի սահմաններում, ընդ որում, 3 կամ մոտ 3 տոկոս է կազմում հենց ցածր աշխատավարձ ստացողների համար:
Սակայն օրինագծի հեղինակների առաջարկությամբ նախագծի քվեարկությունը հետաձգվեց երկու ամսով՝ լրացումներ կատարելու նպատակով: