ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ այն մոտեցումներին, որ գուցե հիմա է ժամանակը, որ Թուրքիայի հետ թշնամանք չլինի.
«Թուրքիայի հետ պետք է խոսել առնվազն, մենք առաջին պատերազմի ընթացքում էլ խոսում էինք, Թուրքիան Հայաստանի իշխանությունների հետ էր խոսում, նույնիսկ Տեր-Պետրոսյանը գնաց Օզալի թաղմանը ("ուրքիայի նախկին նախագահ Թուրղութ Օզալի մասին է խոսքը,- խմբ.): Ես, Մեղրիի պարետ լինելով, խոսում էի Նախիջեւանի ներքին գործերի նախարարի հետ, պատերազմում էինք եւ խոսում էինք, բա պիտի խոսենք, մեր փոխարեն ուրի՞շը պետք է խոսի, եթե մենք չխոսենք, ո՞վ խոսի»,- ասաց Քոչարյանը:
Նա հիշեցրեց, որ Սերժ Սարգսյանն էլ փորձում էր հարաբերություններ ստեղծել՝ «ֆուտբոլ էր խաղում», եւ հավելեց. «Պետք է խոսել, խոսելն ավելի լավ է, քան կրակելը»:
Թե ինչպե՞ս պետք է խոսել Թուրքիայի հետ, այդ հարցին Քոչարյանը այսպես պատասխանեց. «Պետք է արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը ձեր «ինչպես»-ի պատասխանը գտնի»: