Պատկերասրահ եւ Պատմության թանգարան տանող մուտքերը հասարակական զուգարանի են վերածվել, ու գարշահոտ է տարածված
Երեւանում Հայաստանի ազգային պատկերասրահ եւ Պատմության թանգարան տանող մուտքերը հասարակական զուգարանի են վերածվել:
Չնայած տարածքում կան մի քանի տեսախցիկներ, ու փակցված է՝ «Տարածքը վերահսկվում է» գրությամբ ցուցանակ, միեւնույն է, սա չի կաշկանդում մարդկանց՝ մշակութային հաստատությունների կողքին ու Երեւանի ամենակենտրոնում հոգալու իրենց կարիքները:
Երեկ մեր այցելության ժամանակ գարաշահոտից ու թաց տեսքից պարզ էր, որ թարմ կեղտոտված հատվածներ են դրանք:
Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում հայտնեց, որ այդ տարածքը Երեւանի քաղաքապետարանի վերահսկողության ներքո է եւ պետք է իրենց դիմել:
«Տարիներ առաջ էլ այդտեղ նման վիճակ էր, բայց երբ Պատմության թանգարանը քանդակներ դրեց կամարների ներսում, վերահսկողություն կար, մի քիչ կանոնավորվել էր: Հետո, եթե կհիշեք, այնտեղ կամարները մի ժամանակ փակ էին գովազդային պաստառներով, այդ ընթացքում չէին մտնում: Հիմա երեւում է՝ երբ ե՛ւ պատկերասրահը, ե՛ւ Պատմության թանգարանը փակ են, նրանք նորից վերսկսել են»,- ասաց Հակոբյանը:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահն ու Պատմության թանգարանը 2020 թվականի սեպտեմբերից չեն գործում: Պատկերասրահի տնօրենը հայտնեց, որ շենքում օդափոխության համակարգ են ներդնում: Նա նաեւ հայտնեց, որ մոտակա մի քանի ամիսներին ե՛ւ պատկերասրահում, ե՛ւ Պատմության թանգարանում շինարարություն է իրականացվելու:
«Մենք հիմա մեր մուտքը տեղափոխել ենք Արամի 1 եւ ամբողջ վերահսկողությունն այդ կողմի վրա ենք կենտրոնացրել: Վաղը ցուցահանդեսի բացում ունենք, որը կլինի ետնամուտքից՝ Արամի 1-ից»,- հավելեց տնօրենը:
Երեւանի քաղաքապետարանի լրատվական ծառայությունից նախ շնորհակալություն հայտնեցին տեղեկացնելու համար, խնդրի առնչությամբ էլ հայտնեցին, որ կզբաղվեն դրանով:
«Ամբողջ քաղաքի տարածքում մարդիկ աղբ են թափում, կեղտոտում են: Կարեւորը ժամանակին նկատել եւ հետեւանքները վերացնելն է: Ինչու չէ, որոշակի կանխարգելող միջոցառումներ իրականացնել»,- նկատեցին քաղաքապետարանից: Նաեւ հայտնեցին՝ Կենտրոնի թաղապետարանին կզգուշացնեն, որ տարածքը մաքրեն: