Հրապարակվել են մարտ ամսվա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները. բոլոր ոլորտներում աճ է արձանագրվել
Երկարատեւ անկումից հետո վերջապես Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշներում դրական միտում կա: ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) 2021 թվականի մարտին 2020-ի մարտի համեմատ աճել է 3.8 տոկոսով:
Վիճակագրական կոմիտեն ներկայացրել է երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ընթացիկ-օպերատիվ ամփոփմամբ ստացված նախնական հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները:
Բոլոր ցուցանիշներում աճ է արձանագրվել: Սա պայմանավորված է նրանով, որ նախորդ տարվա մարտ ամսվա կեսից տնտեսությունը կորոնավիրուսի պատճառով փակվեց:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալներն աճել են 3.8 տոկոսով, շինարարության ծավալները՝ 10.8 տոկոսով, առեւտրի շրջանառությունը՝ 4.6 տոկոսով, ծառայությունների ծավալը (առանց առեւտրի) 0.9 տոկոսով: Սպառողական գնաճը կազմել է 5.8 տոկոս, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գնաճը՝ 9.3 տոկոս:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրությունում աճը կազմել է 18.3 տոկոս:
Էականորեն աճել են նաեւ արտաքին առեւտրաշրջանառության ծավալները՝ 10.7 տոկոսով, ընդ որում, արտահանումն աճել է 21.8 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 5 տոկոսով:
Ընդհանուր առմամբ հունվար-մարտին 2020-ի նույն ամիսների համեմատ արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 2 տոկոս անկում:
Եռամսյա կտրվածքով հրապարակվող գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալները անկում են արձանագրել 1 տոկոսով: