ՀՀ ոստիկանությունն առաջարկում է ավտոմեքենաների համարանիշերում օգտագործվող տառերի քանակն ընդլայնել եւ թույլ տալ, որ բոլոր տառերը հնարավոր լինեն օգտագործել: Համապատասխան նախագիծն արդեն քննարկման է դրվել:
Ներկայումս ավտոմեքենաների համարանիշերում առկա են «A», «C», «D», «F», «G», «L», «M», «N», «O», «P», «Q», «R», «S», «T», «U», «V», «X» եւ «Z» տառերը, տվյալ որոշումն ընդունվելու դեպքում կարող են օգտագործվել նաեւ «B», «E», «H», «I», «J», «K», «W» եւ «Y» տառերը:
Ըստ հիմնավորման՝ գնալով նվազում է մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշեր ձեռք բերելու պահանջարկը, քանի որ գործող որոշմամբ սահմանված տառեր պարունակող եւ հետաքրքրություն ներկայացնող համարանիշերը գրեթե սպառվել են:
Ոստիկանության հաշվարկներով՝ մեկ նոր տառով հաշվառման համարանիշերի թողարկման դեպքում նախատեսված հաշվառման համարանիշերի 100%-ի հատկացման պարագայում՝