Ռուսաստանահայ ֆուտբոլային մեկնաբան, լրագրող Նոբել Առուստամյանը յութուբյան իր բլոգում հարցազրույց է անցկացրել Մոսկվայի «Դինամոյի» 18-ամյա կիսապաշտպան Արսեն Զախարյանի հետ, զրուցել է նաև նրա հոր հետ:
Հաղորդման առանցքային թեմաներից է եղել Զախարյանի ազգությունն ու Հայաստանի հավաքականի փոխարեն Ռուսաստանի ընտրանու հրավերն ընդունելը: Զախարյանն Առուստամյանին հայտնել է, որ առաջիկա արձակուրդներից մեկի ժամանակ ցանկանում է լինել իր պատմական հայրենիքում, քանի որ մինչ օրս նման առիթ չի ունեցել: Իր հերթին՝ ֆուտբոլիստի հայրը նշում է, որ առաջին նպատակներից մեկն իր հայրենիք՝ Արցախ մեկնելն է: Զախարյանը նշել է, որ շատ է սիրում Հայաստանն ու հայերին, և հուսով է, որ հայ ժողովուրդը կհպարտանա իր ելույթներով:
Ինչ վերաբերում է հավաքականի ընտրությանը, ապա Զախարյանը նշում է, որ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայից հրավեր ստացել է ազգային հավաքականում հանդես գալու, բայց նախընտրել է Ռուսաստանի երիտասարդական հավաքականի կազմում մեկնել Եվրոպայի առաջնության, իսկ հետո հրավիրվել է Ռուսաստանի ազգային հավաքական և միացել թիմին: Չնայած դրան՝ Զախարյանը հայտնում է, որ հետևում է Հայաստանի հավաքականի խաղերին և աջակցում է, ու շատ ուրախ է, որ վերջին հանդիպումներում ազգային ընտրանին հաջողություններ է գրանցում:
Զախարյանը «Դինամոյում» հանդես գալիս ապրում է «Դինամոյի» մարզաբազայում: Նման կերպ էր վարվում նաև Հենրիխ Մխիթարյանը, երբ հանդես էր գալիս Դոնեցկի «Շախտյորում»: Հաղորդման ամենահետաքրքիր պահերից մեկը Առուստամյանի զանգն էր հենց Մխիթարյանին: Լրագրողի միջոցով Զախարյանը զրուցեց Մխիթարյանի հետ, որը խորհուրդ տվեց նրան աշխատել, չբավարարվել ձեռքբերածով: Մխիթարյանը նաև իր ափսոսանքը հայտնեց, որ Զախարյանը Հայաստանի փոխարեն ընտրել է Ռուսաստանի հավաքականը, բայց նշեց, որ դա ֆուտբոլիստի ընտրությունն է, և վերջինս պետք է շարժվի իր սրտի թելադրանքով և առաջ նայի:
Հետաքրքիր է, որ Առուստամյանը հաղորդման ժամանակ նաև տեղեկություններ է հայտնել ամերիկյան ՄԼՍ-ում հանդես եկող «Լոս Անջելես» ՖԱ-ի հարձակվող Դիեգո Ռոսսի Մարաշլյանի մասին: Առուստամյանի տեղեկություններով՝ ուրուգվայահայ ֆուտբոլիստ ծառայություններով հետաքրքրված է ռուսական «Կրասնոդարը»: Սակայն ակումբը մի պայման ունի, որ ֆուտբոլիստը հայկական անձնագիր վերցնի և հանդես գա Հայաստանի հավաքականում: Այդ դեպքում Մարաշլյանը լեգիոներ չի համարվի Ռուսաստանում: Նման առաջարկ «Կրասնոդարն» արել է նաև նախորդ տարի, սակայն այդ տարբերակը ձեռնտու չի եղել ֆուտբոլիստին: Նա այս պահին երկու անձնագիր ունի՝ Ուրուգվայի և Իտալիայի: Դիեգո Ռոսսին Ուրուգվայի հավաքականի թեկնածու է, իսկ իտալական անձնագիրն էլ պետք է նրան, որպեսզի Եվրամիության երկրներում լեգիոներ չհամարվի:
Այժմ «Կրասնոդարը» նորից վերադարձել է Մարաշլյանի տարբերակին, այս պահին դեռ պարզ չէ՝ ինչ ընտրություն կկատարի ֆուտբոլիստը: Նշվում է, որ «Կրասնոդարը» պատրաստ է 20 մլն եվրո վճարել ֆուտբոլիստի տրանսֆերի համար: