Ինչպես հայտնի է, ոուսաստանահայ մեկնաբան Նոբել Առուստամյանը չի ստացել Եվրո-2020-ի լուսաբանման հավատարմագիր, քանի որ առաջնության Բաքվի կազմկոմիտեն արգելք է դրել: Այդ մասին հայտնել էր Առուստամյանի գործընկեր Վասիլի Ուտկինը:
Նոբել Առուստամյանն իր տելեգրամի ալիքում անդրադարձել է իրավիճակին՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլորին աջակցության խոսքերի համար:
«Եվրո-2020-ի՝ իմ հավատարմագրի հետ կապված իրավիճակը վերջին օրերին արագորեն զարգանում է: Հիմա արդեն բոլորը գիտեն դրա մասին, ես մեծ քանակությամբ աջակցության խոսքեր եմ ստացել: Ստեղծված իրավիճակում դա ինձ համար ամենակարևորն է: Անկեղծ շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր գործընկերներիս, որոնք այս թեմայի մասին գրել են հրապարակայնորեն կամ հաղորդագրություն են ուղարկել: Առանձին շնորհակալություն եմ հայտնում Վասիլի Ուտկինին:
Շնորհակալ եմ Ռուսաստանի ֆուտբոլային միությանը, որն իր աջակցությունն է հայտնել ու խոստացել լուծել խնդիրը: Նույնը վերաբերում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային և, իհարկե, Матч ТВ-ին: Դե իսկ այդքան մեծ քանակությամբ ֆուտբոլասերներ, գործընկերներ, ընկերներ ինձ երևի երբեք չէին գրել: Վերջին 3-4 ժամվա ընթացքում կյանքից հետ էի մնացել, քանի որ փորձում էի բոլորին պատասխանել: Ցնցված եմ իմ անձի նկատմամբ նման ուշադրության համար, դա ինձ համար անհավանական է: Ձեր խոսքերն ինձ համար ցանկացած մրցաշարի ցանկացած հավատարմագրից թանկ են»,- գրել է Առուստամյանը:
Իրադրության մասին իր տելեգրամյան ալիքում խոսել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի քարտուղար Մարիա Զախարովան: Վերջինս նշել է, որ նման մասշտաբային միջոցառումն իրականացնելը շատ բարդ է, և Ռուսաստանն իր կողմից ամեն ինչ անում է, որ արտասահմանցի լրագրողները հնարավորություն ունենան լուսաբանել միջոցառումը: Ինչ վերաբերում է Առուստամյանի հավատարմագրին, ապա, Զախարովայի խոսքերով, ՈՒԵՖԱ-ն ներկա պահին անում է ամեն ինչ, որպեսզի հարցը ճիշտ լուծում ստանա:
Այսօր Առուստամյանին իր աջակցությունն է հայտնել նաև Երևանի «Փյունիկը», որի տնօրենների խորհրդի անդամ է մեկնաբանը:
«Փյունիկ» ՖԱ-ն հայտնում է իր խոր մտահոգությունը և ֆուտբոլային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի կայացրած որոշմանը։
Նոբել Առուստամյանը, հանդիսանալով ոլորտում հայտնի մասնագետ, իր ուրույն ներդրումն է ունեցել աշխարհի շատ երկրներում ֆուտբոլի մասսայականության հետ կապված՝ ավելացնելով հասարակական ներգրավվածությունն ու հետաքրքրվածությունը։
Ազգային խտրականության հողի վրա կայացրած որոշումը և համապատասխան մարմինների կողմից այդ որոշումը չկասեցնելը պարարտ հող են ստեղծում նման երևույթների շարունակականությանը։
Լիահույս ենք, որ ֆուտբոլային հանրության կողմից ցուցաբերվող ճնշումը կստիպի համապատասխան մարմիններին վերանայել կայացրած որոշումը, և ֆուտբոլասերները հնարավորություն կունենան Եվրո-2020-ի խաղերը դիտել նաև Նոբել Առուստամյանի մեկնաբանությամբ»,- գրված է ակումբի հայտարարության մեջ: