ՀՀ ֆուտբոլի ազգային հավաքականը չկարողացավ Եվրո 2020-ի ուղեգիր նվաճել ՈՒԵՖԱ-ի նոր մրցաշարում՝ Ազգերի լիգայում, եւ հիմա կրկին պետք է փորձի դա անել սովորական ճանապարհով՝ որակավորման փուլով: Երեկ՝ դեկտեմբերի 2-ին, վիճակահանության արդյունքում պարզ դարձավ, որ J խմբում մրցելու է Իտալիայի, Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի, Ֆինլանդիայի, Հունաստանի, Լիխտենշտեյնի դեմ:
Վիճակահանությունից հետո ոմանք հեգնում են, թե խմբում 5-րդ տեղն ապահոված է: Ոմանք էլ ընկել են մյուս ծայարհեղության մեջ եւ մեծ հույսեր են կապում հիմքով, թե ամենաբարդ մրցակիցն Իտալիան է, իսկ մյուսների հետ կարելի է պայքարել: Իհարկե, խմբի հիմնական ֆավորիտն Իտալիան է, բայց դա չի նշանակում, որ «չֆավորիտների» դեմ Հայաստանը խաղալու է հավասարի նման: Բոսնիա եւ Հերցեգովինան Ազգերի լիգայի անդրանիկ մրցաշարի արդյունքներով ուժեղագույնների՝ A դիվիզիոնում, հանդես գալու իրավունք է ստացել, Ֆինլանդիան C դիվիզիոնից B է բարձրացել, Հունաստանը Եվրոպայի չեմպիոն է:
Իսկ Հայաստանը... Հայաստանն արդեն գիտենք՝ ինչպես է ավարտել պայքարը իսկապես իրեն հավասարազոր հավաքականների դեմ խաղալով: Տարիների ընթացքում ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ հենց Մակեդոնիայի, Լիխտենշտեյնի ու Ջիբրալթարի նման մրցակիցներ ունենալու պարագայում Հայաստանը կարող է լուրջ հույսեր ունենալ: Եվ այդ մասին մրցափուլն ամփոփելով ասաց նաեւ ՀՀ հավաքականի գխավոր մարզիչ Արմեն Գյուլբուդաղյանցը:
«Պատահակա՞ն էինք այնտեղ հայտնվել: Ո՛չ: Եկել հասել էինք այն մակարդակի, որ այդ խմբի մեջ պետք է լինեինք»,- ասել էր նա:
Գյուլբուդաղյանցը եւ ընդհանրապես մասնագետները հաճախ խոսում են նաեւ մանկապատանեկան ֆուտբոլի ու երիտասարդական հավաքականի խնդիրների մասին: Նշում են, որ դրանք խորքային են, ու տարիներ են անհրաժեշտ շտկելու համար: Այս իրավիճակը նոյեմբերին ավարտված Ազգերի լիգայի խմբային փուլից անմիջապես հետո փոխվել չէր կարող: Ինչ-որ հրաշքով ընտրանու ներուժը չի կարող կտրուկ ավելանալ, ոչ էլ սերնդափոխության համար անհրաժեշտ ֆուտբոլիստներ կարող են օդից հայտնվել: Իսկ Եվրո 2020-ի որակավորման փուլը սկսվելու է ընդամենը մոտ 4 ամսից, անցկացվելու է 2019 թվականի ընթացքում: Այսինքն, ամենայն հավանականությամբ հանդես ենք գալու նույն թիմով ու ինչպես Իտալիայի, անպես էլ «չֆավորիտների» դեմ խաղերում, հերթական անգամ հույսներս պետք է դնենք ոչ թե բարձրակարգ ֆուտբոլի, այլ մեծ ցանկության, անձնվիրության ու հայրենասիրության վրա:
Ինչ վերաբերում է շանսերին ու նպատակներին, ապա այս առիթով երկրպագուներն ունեն իրենց պատկերացումներն ու երզանանքները, իսկ հավաքականի գլխավոր մարզիչը խոստումներ չի տալիս ու կանխատեսումներ չի անում: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի մամուլի ծառայության հետ զրույցում մասնագետը միայն խոսել է ձեւավորված խմբի մասին:
«Շատ հետաքրքիր խումբ է, որում ընդգրկվել են տարբեր խաղաոճեր դավանող հավաքականներ: Անկախ վերջին տարիների արդյունքներից՝ կարծում եմ, որ մեր խմբի ընդգծված ֆավորիտն Իտալիայի հավաքականն է: Մնացած թիմերը հավասարազոր են եւ կարող են պայքարել ցանկացած խաղում հաջողության հասնելու համար»,- ասել է նա:
Որակավորման փուլը հավաքականը կսկսի 2019 թ.: Սկիզբն այնքան էլ հեշտ չի լինելու: Նախ մարտի 23-ին հյուրընկալվելու է ուղեգրի հավակնորդներից մեկին՝ Բոսնիա եւ Հերցեգովինային: Ապա 3 օր անց ընդունելու է Ֆինլանդիային: Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի քառակի չեմպիոն Իտալիայի դեմ առաջին հանդիպումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 5-ին Երեւանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում: