Ոստիկանները ռումինացիներին արգելեցին տեսանելի դարձնել ցեղասպանությունը դատապարտող պաստառը
Թեեւ աշխարհի 2018թ. առաջնության ընտրական փուլի Հայաստան-Ռումինիա հանդիպումը աչքի չէր ընկնում լեփ-լեցուն տրիբունաներով, հանդիպումից առաջ Վազգեն Սարգսյանի անվան Հանրապետական մարզադաշտում բախում տեղի ունեցավ ՖԱՖ անդամների եւ ոստիկանների միջեւ: Ոստիկանները ցանկանում էին բերման ենթարկել որոշ ֆուտբոլասերների նրանց մոտ եղած պաստառների համար, սակայն իրավիճակը շուտով հարթվեց:
Քիչ անց աչքի ընկան արդեն Ռումինիայի հավաքականի երկրպագուները. ի աջակցություն ՖԱՖ-ի՝ նրանք ձայնալուսային ճայտրուկներ վառեցին իրենց տրիբունայում եւ բղավում էին՝ ՖԻՖԱ մաֆիա: Ոստիկանները և մարզադաշտի կարգադրիչները արգելեցին ռումինացի երկրպագուներին տեսանելի դարձնել հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող պաստառը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը ոչ մի խնդիր չկարողացավ ստեղծել Ռումինիայի ընտրանու համար: Աշխարհի 2018թ. առաջնության ընտրական փուլի Հայաստան-Ռումինիա խաղում Վարուժան Սուքիասյանի սաները 5 անպատասխան գնդակ ընդունեցին սեփական դարպասը:
Կարելի է ասել՝ հայերը հանդիպումը սկսեցին 10 հոգով եւ 0:1 հաշվով: Արդեն 4-րդ րոպեին դարպասային գծի վրա ձեռքով խաղի համար խաղադաշտից հեռացվեց Գոռ Մալաքյանը, եւ հավաքականը պատժվեց 11-մետրանոցով, որն անվրեպ իրացրեց ռումինացիների 19-րդ համարը՝ Բոգդան Ստանկուն:
Քիչ անց մրցակիցը կրկնապատկեց առավելությունը. 11-րդ րոպեին Ռումինիայի կազմում գոլի հեղինակ դարձավ Ադրիան Պոպան: 1 րոպե անց հաշիվը դարձավ 0-3. իր թիմի 3-րդ գնդակը խփեց Ռեզվան Մարինը:
29-րդ րոպեին պաշտպանների եւ դարպասապահ Արսեն Բեգլարյանի անփույթ եւ անհամաձայնեցված գործողությունների արդյունքում ռումինացի ֆուտբոլիստները հանգիստ խաղարկեցին գնդակը Հայաստանի տուգանային հրապարակում, հարվածի դուրս բերեցին Նիկոլաե Ստանչիուն, ով էլ գրավեց դարպասը:
Երկրորդ խաղակեսում մրցակիցն աչքի ընկավ ընդամենը 1 անգամ. 59-րդ րոպեին իր թիմի հերթական գոլը խփեց Ալեսհեանդրիու Չիպչիուն՝ հաշիվը դարձնելով 0:5:
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի երկրպագուները դժգոհ էին թիմի գլխավոր մարզիչ Վարուժան Սուքիասյանի աշխատանքից: Աշխարհի 2018թ. առաջնության ընտրական փուլի Հայաստան-Ռումինիա հանդիպման ընթացքում մեր հավաքականի Red Eagles ֆան ակումբի անդամները 0:3 հաշվի ժամանակ սկսեցին բղավել՝ Վարդան Մինասյա՛ն (հավաքականի նախկին մարզիչը), Սուքիասյա՛ն հեռացի՛ր: Առաջին խաղակեսից հետո ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը հեռացել էր կառավարական օթյակից:
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարուժան Սուքիասյանը նշեց, որ ցանկանում է մնալ եւ շտկել իրավիճակը:
Սուքիասյանը զավեշտալի հայտարարություն արեց ասուլիսի ժամանակ: Նա ասաց, որ լրագրողների մեղքն է, որ հավաքականի խաղացողներն այդքան շատ վնասվածքներ են ստանում:
«Երեւի այդ վատ մթնոլորտը, որ տիրում է ձեր մեջ, դրանից է, որ ողջ թիմը վնասվածքների մեջ է», - ասաց նա:
Մարզիչը խուսափեց լրագրողների մի շարք հարցերից, թե ինչպես է փոխելու իրավիճակը եւ ինչպես է թիմը նախապատրաստելու առաջիկա խաղին. նա ընդամենը նշեց՝ տեսնենք: