Կառավարությունը «ՄԻԿԱ» մարզահամալիրը տրամադրեց «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային»
Կառավարությունն այսօր որոշում ընդունեց Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի Հ. Մանանդյան փողոց 41 հասցեում գտնվող «ՄԻԿԱ» մարզահամալիրը անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնել «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային», իսկ ներկայումս այն տնօրինող «Մարզաձևերի զարգացման հանրապետական համալիր կենտրոն» ՓԲԸ-ն լուծարել:
Նշենք, որ մոտ 3659 քառ. մետր մակերեսով մարզական համալիրը իր ողջ գույքով «Մարզաձևերի զարգացման հանրապետական համալիր կենտրոնին» անժամկետ օգտագործման իրավունքով հանձնվել էր 2019 թվականի մարտին, երբ այն ՊՈԱԿ-ից վերակազմավորվեց ՓԲԸ-ի:
Որոշման հավելվածում նշված է, որ ընկերության լուծարման խնդիրն առաջացել է այն պատճառով, որ ընկերության մարզակառույցը չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին, որի հետեւանքով հնարավոր չէ անցկացնել միջազգային և այլ բարձրակարգ մարզական միջոցառումներ: Մարզակառույցի թերծանրաբեռնվածության պատճառով, որը հետևանք է նաև համավարակի, խափանվել և ընկերության հետագա բնականոն գործունեությունը դարձել է անհնարին: Ոչ բավարար ֆինանսավորման պատճառով անհնար է դարձել պահպանել մարզակառույցի բարվոք վիճակը, վերանորոգել ու համապատասխանեցնել միջազգային չափանիշներին, ապահովել ընկերության գործունեությունը:
Իսկ «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպությունը ներկայացրել է 10-ամյա ներդրումային ծրագիր, համաձայն որի՝ կազմակերպությունը նախատեսում է Հ. Մանանդյան փողոց 41 հասցեում գտնվող մարզահամալիրի վերակառուցման համար կատարել 1.240.000 Եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամի ներդրումներ:
Նշենք, որ «Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան» որոշել է մարզադաշտը համապատասխանեցնել ՈՒԵՖԱ-ի 2-րդ կատեգորիայի մարզադաշտի:
Մարզադաշտում կտեղադրվի արհեստական խոտածածկով մարզումային խաղադաշտ, կապահովվի մարզադաշտի հասանելիությունը ինչպես պրոֆեսիոնալ, այնպես էլ սիրողական ֆուտբոլի մրցումների մասնակից ակումբների համար:
Վերոնշյալ ֆուտզալի մարզահամալիրում կապահովվի բասկետբոլի և վոլեյբոլի միջազգային մրցաշարերի չափանիշներին համապատասխանող գծանշումների և տեխնիկական միջոցների առկայությունը: