Այսօր՝ հուլիսի 22-ին, Բաքվի դատարանում ավարտվել է ՀՀ 13 քաղաքացիների քրեական գործով դատավարությունը: 13 ռազմագերիները մեղադրվում են Ղարաբաղում հայկական ահաբեկչական զինված խմբի կազմում մարտերին մասնակցելու մեջ: Այսօրվա դատական նիստում կարդացել են դատավճիռը:
Հայկազ Հովհաննիսյանը, Վարազդատ Մանուկյանը, Դավիթ Ստեփանյանը, Լևան Թոսունյանը, Արթուր Բաղդասարյանը, Սերոբ Ավագյանը, Վարազդատ Հարությունյանը, Ժորա Մանուկյանը, Հրայր Հերաբյանը, Նարեկ Գասպարյանը, Գրիգոր Կյուրեղյանը, Աշոտ Գևորգյանը և Մարտին Աղրամանյանը դատապարտվել են 6-ական տարվա ազատազրկման:
Դատարանը հայտարարել է, որ պատիժը առավելագույն անվտանգության բանտում անցկացնելուց հետո բոլորը բռնի կարտաքսվեն:
Նիստը նախագահել է դատավոր Էլդար Իսմայիլովը:
Դատախազը ռզմագերիներից յուրաքանչյուրի համար պահանջել է 7 տարվա ազատազրկում և արտաքսում պատիժը կրելուց անմիջապես հետո: Փաստաբանները պահանջել են մեղադրյալների արդարացում:
Իրենց տրված վերջին խոսքում ամբաստանյալները նույնպես դատարանից խնդրել են արդարացնել իրենց:
Ըստ Ադրբեջանի դատախազության, շինծու քրեական գործերով քննության արդյունքում պարզվել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 26-27-ը «զինված խմբերի անդամները» ապօրինի հատել են Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանը՝ անտառային հատվածում և դիրքեր զբաղեցրել հյուսիսարևմտյան մասում, Հադրութի շրջանում:
Նշվում է, որ խումբը ծրագրել է զինված հարձակումներ իրականացրել երկրի տարածքում տեղակայված ձեռնարկությունների, հաստատությունների, կազմակերպությունների, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց նկատմամբ`հասարակական անվտանգության խախտման նպատակով, ճնշում գործադրելով Ադրբեջանի պետական մարմինների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից որոշումների կայացման վրա, բնակչության շրջանում խուճապ ստեղծելով:
Ադրբեջանը կեղծ մեղադրանքներ կառուցելով հայտարարել է, թե Հայաստանի քաղաքացիներից բաղկացած խումբը Ադրբեջանի տարածքում իրականացրել է պայթյուններ, հրդեհներ և այլ ահաբեկչական գործողություններ՝ ստեղծելով մարդկանց մահվան սպառնալիք:
Հաղորդվում է, որ 14 զինծառայողների, ապա նաև ևս 13 ռազմագերիների խմբերի դեմ հարուցված քրեական գործերն ավարտվել են և հաստատված մեղադրական եզրակացության հետ միասին ուղարկվել դատարան՝ քննարկման:
Եվս 26 ՀՀ քաղաքացիներ արդեն իսկ դատապարտվել են 214.2.1, 214.2.3 հոդվածներով (ահաբեկչություն, որը կատարել են մի խումբ անձինք նախնական դավադրության միջոցով), 228.3 (զենքի, դրանց համար նախատեսված պարագաների, զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի և պայթուցիկ սարքերի ապօրինի ձեռքբերում, փոխանցում, վաճառք, պահպանում, փոխադրում կամ կրում, խմբավորման կամ հանցավոր միության (հանցավոր կազմակերպություն) կողմից կազմակերպված ՝ զենք և զենք օգտագործվող առարկաներով), 279.2 (Ադրբեջանի օրենսդրությամբ չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծում, այդ կազմավորումների կամ խմբերի կողմից ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների կամ անհատների վրա հարձակում) և 318.2 (Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում) հոդվածներով: