ՀԱԷԿ-ում իրականացվող վերանորոգման աշխատանքները նորմալ են ընթանում, հունիսին 1-2 տատանում է եղել. Վարդանյան
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում իրականացվող վերանորոգման աշխատանքները նորմալ են ընթանում, ըստ գրաֆիկի՝ շեղումներ չկան: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 15-ից ՀԱԷԿ-ում մեկնարկել է առանցքային պլանային-նախազգուշացնող վերանորոգումը կայանի արդիականացման եւ շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի շրջանակում, եւ դրա պատճառով ատոմակայանը 141 օր կանգ է առել: Արդիականացումից հետո հնարավոր կլինի շահագործել 2026 թվականից հետո՝ առնվազն մինչեւ 2036 թվականը։
Վարդանյանը մեր զրույցում նշեց, որ վերանորոգման աշխատանքները նախատեսված ժամկետում կավարտվեն. «Դեռեւս 2 ամսից ավելի ժամանակ կա աշխատանքների ավարտին, եւ եթե նույն կերպ շարունակվի ամեն ինչ, ապա կավարտվի նախատեսված ժամկետում»:
Հարցին՝ ատոմակայանի կանգ առնելն այս ընթացքում խնդիրներ առաջացրե՞լ է, նա պատասխանեց. «Հոսանքի տատանման խնդիր հունիս ամսվա մեջ 1-2 անգամ առաջացրել է, բայց հիմա որեւէ հարց չկա, լարումներն առավել քան լավ են, սպառումն էլ՝ աննախադեպ բարձր»:
Փոխնախարարը նշեց, որ վերանորոգման աշխատանքները հիմնականում ռուս մասնագետներն են իրականացնում: