Տոկիոյում ընթացող ամառային 32-րդ ամառային օլիմպիական խաղերում այսօր պայքարը սկսեցին ազատոչային ըմբիշները:
57 կգ քաշային կարգում Եվրոպայի 2019թ.-ի չեմպիոն 21-ամյա Արսեն Հարությունյանը 1/8 եզրափակչում հանդիպեց Ասիայի չեմպիոն, աշխարհի առաջնությունների կրկնակի բրոնզե մեդալակիր մոնղոլ Բեխբայար Էրդենեբատին: Առաջին մրցափուլում Հարությունյանը կարողացվ մրցակցին աշխատանքային գոտուց դուրս հանել ու միավոր վաստակել, բայց հետո մրցակիցը փոխադրեց հայ ըմբիշին և առաջ անցավ հաշվի մեջ: Երկրորդ մրցափուլում Էրդենեբատը ևս երկու փոխադրում արեց ու հաղթեց գոտեմարտը 6-1 հաշվով:
Մոնղոլ մարզիկը հաջորդ փուլում պարտվեց, և Հարությունյանի համար օլիմպիական խաղերը մոտեցան ավարտին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը Տոկիոյի օլիմպիական խաղերում այս պահին երեք մեդալ է նվաճել: Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանն ու ծանրորդ Սիմոն Մարտիրոսյանը նվաճել են արծաթե, իսկ մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը՝ բրոնզե մեդալ: Առնվազն բրոնզե մեդալ է ապահովել նաև բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովը, որը դուրս է եկել կիսաեզրափակիչ և օգոստոսի 6-ին մենամարտելու է ամերիկացի Քեյշոուն Դեյվիսի հետ եզրափակիչ դուրս գալու համար: Բացի Բաչկովից պայքարի մեջ է մնացել մեկ մարզիկ՝ ազատոճային ըմբիշ Վազգեն Թևանյանը, որը հանդես է գալու օգոստոսի 6-ին: