Հայաստանում ՌԴ դեսպանատանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել են արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակը․ դեսպանատան հայտարարությունը
Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակը։
Դեսպանատունը տարածել է հայտարարություն, որի մեջ ասվում է․
«Ռուսաստանը հատուկ նշանակություն է տալիս, որպեսզի Հայաստանի բնակչությունը հնարավորինս արագ հաղթահարի պատերազմի հետեւանքով առաջացած սթրեսը, իրեն ապահով զգա, վստահություն ձեռք բերի վաղվա օրվա նկատմամբ: Որպես դաշնակիցներ ՝ մենք միշտ պատրաստ թիկունք լինել և անում ենք դա։
Ակտիվ ջանքեր և գործնական քայլեր են ձեռնարկվում տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության պահպանման, անցյալ տարվա աշնան մասշտաբային բախումների հետևանքների հաղթահարման ուղղությամբ՝ ներառյալ աջակցությունը քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնմանը, փախստականների վերադարձին և հայ գերիների ազատ արձակման հարցի վերջնական լուծմանը:
Ռուսաստանը կշարունակի միջնորդական ջանքերը ինչպես ազգային, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորում գտնելու համար։
Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում զոհվածների և տուժածների հարազատներին ու մերձավորներին»: