Սաակաշվիլին հացադուլ է հայտարարել և պահանջում է հանդիպում հյուպատոսի հետ
Վրաստանի հանրային պաշտպան Նինո Լոմջարիան ասել է, որ Ռուսթավիի բանտում գտնվող Միխաիլ Սաակաշվիլին հացադուլ է սկսել, հայտնում է ALIQ-ը:
Սաակաշվիլին նաև որպես Ուկրաինայի քաղաքացի հանդիպում է պահանջում Ուկրաինայի հյուպատոսի հետ: Ըստ հանրային պաշտպանի, Սաակաշվիլիի հայտնած տեղեկություններով, ձերբակալության ժամանակ նա դիմադրություն չի ցուցաբերել իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին, և նրա նկատմամբ ուժ չի կիրառվել:
«Երբ ես ներս մտա, նա բժիշկների գրասենյակում էր, բժշկական զննում էր անցնում, իսկ հետո մենք հնարավորություն ունեցանք զրուցել խցում: Ինձ հետաքրքրում էին ձերբակալության հանգամանքները. արդյոք եղե՞լ է ոչ պատշաճ վերաբերմունք կամ ուժի կիրառում, արդյոք նա վնասվածքներ ունի՞:
Միխաիլ Սաակաշվիլիի խոսքով՝ ինքն այսօր բերման է ենթարկվել Թբիլիսիի բնակելի շենքերից մեկից: Նա ասաց, որ միայնակ է եղել, երբ նրան ձերբակալել են ոստիկանները: Նշում է, որ բուժումը գոհացուցիչ էր: Հայտարարում է հացադուլ և որպես Ուկրաինայի քաղաքացի՝ պահանջում հանդիպում Ուկրաինայի հյուպատոսի հետ»,- ասել է Նինո Լոմջարիան:
Երեկ հայտնել էինք, որ Միխաիլ Սաակաշվիլիին ձերբակալել են Վրաստանում և տեղափոխվել քրեակատարողական հիմնարկ։ Տեղեկությունն անձամբ հայտնել էր Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
Սաակաշվիլին արդեն մի քանի տարի է՝ հետախուզվում էր վրաց իրավապահների կողմից: Նա մեղադրվում է միանգամից մի քանի հոդվածներով՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման հետ կապված:
Նշենք, որ Վրաստանում այսօր կայանալու են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ: Սաակաշվիլիի հիմնադրած «Միացյալ ազգային շարժումը» ևս մասնակցելու է ընտրություններին: Ինքը Սահակաշվիլին մասնակցել չի կարողանա, քանի որ նախ հետախուզման մեջ էր, բացի այդ, զրկվել է Վրաստանի քաղաքացիությունից. ընդունելով Ուկրաինայի քաղաքացիություն՝ խախտել է երկքաղաքացի լինելու սահմանված կարգը: