Աշխարհում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ արդեն պատվաստվել է բնակչության շուրջ 48 տոկոսը:
Պատվաստումային ցուցանիշներով մեր երկիրը զիջում է իր հարևան երկրներին: Մեզ մոտ պատվաստվել է բնակչության ընդամենը 12 տոկոսը: Այսինքն՝ պատվաստանյութի առաջին դեղաչափը ստացել է 5,73 տոկոսը, երկրորդը՝ 5,86-ը: Ամբողջական պատվաստանյութը ստացել է 11,59 տոկոսը:
Հարևան երկրներից պատվաստումային գործընթացում առաջատարը Թուրքիան է՝ 64,58 տոկոս: Առաջին դեղաչափը ստացել է 8,78 տոկոսը, երկրորդ դեղաչափը՝ 55,80-ը: Ադրբեջանում պատվաստված է 48,56 տոկոսը: Բնակչության 7,8 տոկոսը ստացել է պատվաստանյութի առաջին դեղաչափը, երկրորդը՝ 41,38-ը: Վրաստանն այս պահին ունի 25,31 տոկոս պատվաստված բնակչություն: 2,89 տոկոսը ստացել է առաջին դեղաչափը, 22,42-ը՝ ամբողջականը:
Քովիդի դեմ պատվաստումային բարձր ցուցանիշ ունի Ռուսաստանը: Այստեղ պատվաստված է բնակչության 35,22 տոկոսը: Առաջին դեղաչափը ստացել է բնակչության 2,79-ը, երկրորդը՝ 32,43-ը:
Պտվաստումային բարձր ցուցանիշ ունի նաև Ղազախստանը՝ 42,28 տոկոս, որից առաջին դեղաչափը ստացել է 4,75 տոկոսը, 37,53-ը՝ երկրորդ: Բելառուսում պատկերը հետևյալն է. պատվաստված է բնակչության 26,14 տոկոսը, որից 18,53-ը՝ երկրորդ, 7,61-ը առաջին դեղաչափն է ստացել: Ցուցանիշը ցածր է Ղրղզստանում՝ 13,82 տոկոս: Առաջին դեղաչափը ստացել է 3,34 տոկոսը, 10,48-ը՝ երկրորդը:
Աշխարհում վիրուսի դեմ պատվաստված բնակչության թվով առաջատարները 5-ն են: Արաբական Միացյալ Էմիրություններում պատվաստված է բնակչության 95,33 տոկոսը, առաջին դեղաչափը ստացել է 9,90-ը, երկրորդը՝ 85,43-ը: Պորտուգալիան ունի 88,28 տոկոս պատվաստված բնակչություն. 1,90-ը ստացել է առաջին, 86,38-ը՝ երկրորդ դեղաչափը: Կուբայում 85,83 տոկոս է. առաջին դեղաչափը ստացել է 25,94-ը, երկրորդը՝ 59,89 տոկոսը: Չիլիում պատվաստվել է բնակչության 83,86 տոկոսը. 9,08-ը ստացել է առաջին, 74,78-ը՝ երկրորդ դեղաչափը: Իսպանիայում՝ 81,06 տոկոսը. առաջին դեղաչափը՝ 1,75-ը, 79,31-ը՝ երկրորդը:
Աշխարհում պատվաստումային գործընթացը ամենից ցածրն է Եթովպիայում, որտեղ պատվաստված է բնակչության ընդամենը 2,58 տոկոսը. առաջին դեղաչափը ստացել է բնակչության 1,76 տոկոսը, երկրորդ դեղաչափը՝ 0,82 տոկոսը: Նիգերիայում 2,42 տոկոսն է պատվաստված. առաջին դեղաչափը ստացել է 1,30 տոկոսը, երկրորդը՝ 1,12-ը: