Ադրբեջանում ապօրինի պահվող Հայաստանի ևս երկու քաղաքացիների՝ Իշխան Աշոտի Սարգսյանի և Վլադիմիր Օթարի Ռաֆայելյանի քրեական գործերով նախաքննությունն ավարտվել է։
Շինծու քրեական գործերով ու ահաբեկչական գործողությունների կեղծ հիմքով մեղադրյալի աթոռին հայտնված հայերի քրեական գործերի նյութերն ուղարկվել են Գյանջայի ծանր հանցագործությունների դատարան, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Քրեական գործը փոխանցվել է դատավոր Էլմին Ռուստամովի վարույթ։
Նշենք, որ ՀՀ երկու քաղաքացիներն էլ մեղադրվում են Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 214.2.3 հոդվածով (ահաբեկչություն, որը կատարվել է հրազենի և որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ):
Կեղծ մեղադրանքներն ու նույնքան կեղծ ապացույցները Գյանջայի դատարանում կքննվեն նոյեմբերի 23-ին՝ ժամը 10:30-ին:
Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանում շարունակում են ապօրինաբար պահվել մի քանի տասնյակ հայ գերիներ ու ռազմագերիներ: Նրանք բոլորը Ղարաբաղի վերջին պատերազմի ժամանակ են գերեվարվել, և բոլորին էլ առաջադրվել են շինծու մեղադրանքներ կեղծ քրեական գործերով:
Ադրբեջանը հայ զինծառայողներին մեղադրում է իրենց սահմանն ապօրինի հատելու, այնտեղ իբր ահաբեկչական գործողություններ կատարելու, պայթյուններ ու սպանություններ ծրագրելու համար:
Գերիների մեծ մասի դատավարություններն արդեն ավարտվել են, նրանց բոլորին առաջադրվել են մեղադրանքներ, մի մասը տեղափոխվել է բանտ, մյուսներն էլ տարատեսակ ժամկետներում վերադարձել են հայրենիք գերիների տարբեր խմբերի կազմում: